8. 7. 2016

Druhé nejkrásnější známky na světě jsou české - Grand Prix de l'Exposition WIPA 2015 Wien

V jedné z nejprestižnějších soutěží světa o nejkrásnější poštovní známky – vídeňské Grand Prix WIPA za rok 2015, získala Česká pošta 2. místo za příležitostný aršík se 4 známkami na téma Evropské sovy.
Výtvarníci známek jsou: Libuše a Jaromír Knotkovi a rytec známek: Martin Srb.
Aršík je tištěn ocelotiskem z ploché desky v černé barvě kombinovaný vícebarevným ofsetem.
Česká pošta, s.p. vyjadřuje poděkování za spolupráci na finálním produktu všem autorům i Poštovní tiskárně cenin Praha, která výrobu cenin zajišťovala.
Česká pošta je za známkovou tvorbu oceněna každoročně prvním nebo druhým místem, ať už se jedná o světovou soutěž NexoFil Award, pořádanou ve španělském Madridu pod záštitou španělského krále, nebo o prestižní rakouskou světovou soutěž Grand Prix WIPA Wien.
Na 1. místě se umístila kosočtvercová známka Švýcarska s broží, na 3. místě maďarská známka s dvojportrétem Józsefa Katony ve dvouprodukci (druhý portrét je viděn pod UV lampou).
--
Sovy patří odjakživa k nejzajímavější skupině v ptačí říši. Jejich atraktivita a zájem o ně je pravděpodobně dána skrytým, převážně nočním způsobem života. Dříve byly řazeny mezi dravé ptáky s noční aktivitou. Později z nich badatelé na základě anatomické stavby těla vytvořili samostatný řád. Ani označení „noční dravci“ nebylo přesné, protože celá řada sov patří k ptákům denním. V Evropě se vyskytuje 13 původních druhů sov a všechny jsou na aršíku vyobrazeny.  Z toho pouze jediný, puštík vousatý, k nám nikdy nezalétá. Dva zobrazené druhy se v České republice vzácně vyskytují, ale u nás nehnízdí. Ostatních deset druhů sov jsou naše „hnízdní druhy“.
Česká známka číslo 0853 - dospělý sýček obecný s mláďaty – je velký asi jako hrdlička, kdysi to býval běžný druh, dnes jeho stavy z blíže neobjasněných příčin klesají
0854 - sýc rousný s mláďaty – je to druh zdánlivě podobný, je však větší a na rozdíl od sýčka, který sedá v předkloněné poloze, sedá tento druh vždy kolmo vztyčený
0855 - dva druhy sov – v horní části známky přilétající sovice sněžní – velký tundrový predátor, zastupující na dálném severu výry. Při nedostatku potravy, kterou tvoří převážně lumíci nebo králíci běláci, zalétá v zimě někdy k nám. V dolní části známky je sedící puštík obecný před hradní zříceninou. Je naší nejběžnější sovou.
0856 - výr velký – s velikostí 70 cm, vahou až 4,5 kg a rozpětím téměř 2 m je největší evropskou sovou a zároveň největší sovou na světě. Je doložený případ uloveného koloucha o hmotnosti 13 kg. Loví i dravce, např. káně, jestřába, zdivočelé kočky, lišky atd.
Ostatní druhy jsou vyobrazeny na čtyřech kuponech a okrajích aršíku. Např. nejvzácnější evropská sova výreček malý, nebo naše nejmenší sova kulíšek nejmenší, dosahující sotva velikosti vrabce.
--
Aršík Evropské sovy vyšel 2. 9. 2015 a je prozatím stále v prodeji u České pošty, např. u přepážek 29 a 30 na Hlavní poště v Jindřišské ulici 14, v Praze 1 anebo v e-shopu.
Břetislav Janík