31. 7. 2008

Od "Abakuse" (dětského počitadla) po laptop


Exponát Johanna van Vandenhautena z Belgie číslo 3 je věnován námětu počítačů. Jeho název zní poněkud podivně, nicméně česky se dá přeložit "Od dětského počitadla až po přenosný počítač". Laptop je synonymem pro notebook, abakus je zase z dětsví všem známé počitadlo s dřevěnými kuličkami.

Jak se podařilo přenést myšlenku do světa tematické filatelie posuďte sami. Vystavovatel nicméně má odevšad stabilní pozlacenou medaili. Tato zobrazená stránka je "skoro moderní aktuální", jsou zde však doklady z minulého století. Bohužel takto kolísá i kvalita skenů. Exponát lze trvale shlédnout zde >>>>> http://www.japhila.cz/hof/0409/index0409a.htm

B. J.

30. 7. 2008

Alpská protěž - královna alpské květeny


Druhý exponát Belgičana Johanna van Vandenhaute je věnován alpské flóře a údajné královně této květeny - alpské protěži.

Čtyřrámový exponát je k dispozici všem zájemcům o námětové exponáty >>>>> http://www.japhila.cz/hof/0408/index0408a.htm

B. J.

29. 7. 2008

39 zemí, 403 on-line exponátů, 2.015 rámů...

Má cenu o tom psát? Cožpak to nevíte? Vždyť to sledujete s námi!

Kdyby to nemělo cenu, nebudu o tom psát ani řádek. Kdyby to nestálo za řeč, užívali bychom si jistě horké pražské léto v zahradní restauraci (aktuálně je ve 22:00 hod 29° Celsia) s vychlazenou hořkou chutí plzeňské dvanáctky...

Ale:
- právě jsme přidali 39. zemi: BELGII (bude vzápětí pokračovat)
- máme již 403 exponátů (po dobrovolném odnětí 4 exponátů)
- překonali jsme postupnou "bájnou" hranici 2.000 rámů (2.015 bez literatury)
- dostáváme e-maily podobného typu od vysoce postavených osob, které pocházejí i z IT branže (počítačové - IT=informační technologie): "Bez ohledu na to, jak jsou technicky stránky zpracované, jsou velmi profesionální po stránce obsahu. Jen velmi málo lidí je schopných udělat takový obrovský kus práce, který jste odvedli.".

Jsou to důvody pro malé zastavení? Snad ano, říkáme si skromně.
Nicméně jedním dechem dodáváme: JEDEME DÁL, žádná hranice nebyla stanovena, žádná meta není stíhána (snad jen v krákých horizontech), máme sto chutí být největší filatelistickou výstavou všech dob. A proč vlastně ne? BUDEME největší filatelistickou výstavou!

Jasně, budeme největší filatelistickou výstavou všech dob!
Máme více než 16 GB blokovaného "kyberprostoru" a přes 3,4 milionu návštěvníků z celého světa (do slova a do písmene). Nejvíce návštěvníků za měsíc červenec navštěvuje Japhilu a Exponet z USA! A nikoliv poprvé.

Je Vás dost? Jistě! Ale my nemáme strop, tak si ho nestavte ani Vy. Ostatně viděli jste podrobně a znáte alespoň 25 % exponátů z výstavy EXPONET? Ne?

Prosím nezdržujme se >>>>> http://www.exponet.info

Břetislav Janík :))

Psací stroj ve "službách poštovného"


Nevěděli jsme, jak jinak nazvat exponát, který je v zemi Nizozemců nazván slovní hříčkou (asi jako u nás zdomácnělým "Kolik višní - tolik třešní") "Rikke tikke tik, wie ben ik?". Napadalo nás mnohé, např. Rata tata klik... apod.
Ale vážně - exponát nemá nejlepší hodnocení ani nepřekypuje materiálem, vždyť má jen 12 listů, nicméně je jistým prologem pro exponáty, které se od autora a jeho kolegů nabízejí dále ... počítač, snad internet...
Tento skromný exponát je prvním přírůstkem z 39. státu, který je zastoupen svým vystavovatelem na Exponetu. Tento exponát zaslal Johann van Vandenhaute z Belgie >>>>> http://www.japhila.cz/hof/0407/index0407a.htm
B. J.

Letecká a průzkumná společnost Yukon Airlines


Zde jde o nový exponát velmi sympatický a pro Exponet potřebný. Jednorámovka z aerofilatelistické historie patří vystavovateli z Kanady: Steve Johnsonovi. Soukromá letecká společnost je zde dokladována řádným poštovním provozem a její v podstatě soukromá známková vydání jsou prezentována od svého vzniku v roce 1927.

Jistě zajímavá poštovní historie zaměřená na leteckou přepravu vrtulovým letadlem "Královna Yukonu" - viz list 2, kde je nápadná grafická podobnost s americkou známkou na oslavu Lindbergova letu, končí zánikem společnosti. Škoda, že tento exponát je pouze jednorámový, nicméně jsme rádi, že Vám jej můžeme nabídnout >>>>> http://www.japhila.cz/hof/0406/index0406a.htm

B. J.

Sir Rowland Hill (1795 - 1879)


Námětový exponát s legendou počátků filatelie - sirem Rowlandem Hillem poslal také Willian Chen z Brazílie. Plný pětirámový exponát je přehlídkou novinek z celého světa na zvolené téma a do hlubších souvislostí se autor nepustil. Přesto stojí za to zjistit, jak se která země dovede graficky "poprat" se zadaným námětem. Bohužel převládají barvotiskové papírky, které jsou jednoznačně polygraficky tou nejlevnější variantou. Vyobrazený aerogram je spíše výjimkou, nicméně i on je neprošlý.
Námětový exponát lze shlédnout zde >>>>> http://www.japhila.cz/hof/0405/index0405a.htm
B. J.

Brazilské předfilatelistické dopisy


Willian Chen z Brazílie vystavuje malý, jen o něco větší než jednorámový, exponát předfilatelistických dopisů z okolí Sao Paula. Pro nás exotický materiál je jistě cenným dokumentem poštovní historie největší jihoamerické země. Pro mnohé filatelisty z celého světa bude jistě zajímavým zpestřením a pro mnohé poučením, jak dopisy vypadaly ve srovnání "u nich a u nás" v 19. století. Významnější změny se nekonají a pošta byla v podstatě stejná po celém světě.
Exponát je trvale k dispozici zde >>>>> http://www.japhila.cz/hof/0404/index0404a.htm
B. J.

Doplněny ilustrace ukradených předfilatelistických dopisů


Rád bych Vás informoval o tom, že v květnu tohoto roku mi byla ukradena velmi kvalitní předfilatelistická sbírka. Odcizené celistvosti pocházejí z let 1789-1850. Původně byly součástí vysoce oceňované sbírky Paula Jensena. Bylo mi odcizeno asi 250 dopisů - celý původní Jensenův exponát a mnoho dalších ze sbírky. Exponát byl vylepený většinou na světle šedých listech s anglickým popisem, částečně na bílých listech s popisem v norštině. Na mnohých listech byl vzadu přilepený adresní lístek Paula Jensena. Samozřejmě, dnes mohou být tyto celistvosti z listů sejmuté. Od mnohých odcizených dopisů mám k dispozici kvalitní fotografie.
Apeluji na mezinárodní filatelistické společenství, aby měli oči i uši otevřené pro signály, které by mohly vést k navrácení kompletní sbírky anebo i jednotlivých dopisů. Budete-li mít pochybnosti o původů některých nabízených celistvostí, prosím neváhejte a a informujte mne o tom. Já budu šťasten a ověřím si, zda tyto předměty nepocházejí z mé sbírky.
Henning Qvale, hq@qbator.no Tel.: +47 90 54 61 33

Další ilustrace (plus english language Article) >>>>> http://www.japhila.cz/2008/Exponet_forum014.htm

Nový prvek na Japhile: video z výstavy


Díky ochotě jednoho z pořadatelů společné filatelistické výstavy ve Vrchlabí - pana Marvana - máte možnost shlédnout celý zahajovací akt výstavy, pořádané ke 170. výročí pošty Vrchlabí a k 15. výročí české známky (27. 11. 2007).

Videonahrávka je přístupná z hlavní české vstupní strany Japhila magazínu. Má velikost 84 MB při rozlišení 320 x 240 pixelů. Pokud flash player nepoužíváte, máte možnost si jej na místě zdarma stáhnout. Pro fajnšmekry je k dispozici i velké rozlišení 720 x 576 pixelů (tady doporučujeme nejdříve video stáhnout na váš hard disk (velikost 675 MB) a poté jej spustit z něj. Videonahrávka je kvalitní i přes celou standardní obrazovku).

Věříme, že s touto novinkou se brzo sžijete i na stránkách filatelie a že se s videem o filatelii budeme moci seznamovat i při jiných příležitostech - např. ze světové výstavy Praga 2008.

Tak tedy pohodlně se usaďte a plných 26 minut se dívejte a poslouchejte. Klikněte na bílý trojúhelníček uprostřed obrazovky a chvíli počkejte, než se datový tok stabilizuje. "Vrchlabí začíná" >>>>> http://www.japhila.cz/index2.htm

Břetislav Janík

27. 7. 2008

Zelenina a plodiny na planetě života



Devítirámový námětový exponát máme z Brazílie. Našli jsme na netu společnost brazilských námětových sběratelů, kteří nabízejí své tři námětové exponáty a hned zatím se skví jako jediný - link na Exponet. Protože šlo jen o sympatickou jednostrannou akci ze strany Brazilců, po dohodě jsme tedy předělali exponáty do designu Exponet, ale bohužel kvalita zobrazení zatím kulhá. Přátelé z Brazílie používají rozlišení 700 pixelů na šířku - my používáme 1024 pixelů a rozdíl je na první pohled patrný. Přesto jsme usoudili, že zobrazení těchto námětových exponátů bude přínosem nejen pro středoevropany zajímající se o filatelii a kdoví, možná autoři sami usoudí, že to není to pravé ořechové a zašlou scany kvalitnější.

Exponát zhotovil Cláudio Bruno Piazza z Brazílie >>>>> http://www.japhila.cz/hof/0403/index0403a.htm


B. J.

26. 7. 2008

Jaderná energie - exponát z Brazílie



Druhý námětový exponát zaslal Carlos D. S. Soares z Brazílie. Námětový exponát je věnován jaderné energii a energetice. Velmi silně je zastoupen český materiál, jak jsme kdysi říkali "bohemica".

Exponát můžete navštívit po kliknutí na tent link >>>>>
http://www.japhila.cz/hof/0402/index0402a.htm

B. J.

"Žádný poštovní styk" - říká kdo?


Doklady poštovní války mezi izraelskými a palestinskými územími v letech 1948 - 1988 jsou soustředěny v jednorámovém exponátu Lawrence Fischera z Izraele (jde o jeho 2. exponát).
Navštivte nový poštovněhistorický exponát se zajímavými celistvostmi >>>>> http://www.japhila.cz/hof/0401/index0401a.htm
B. J.

25. 7. 2008

Senzace "má bratříčky" - Olympijský kongres 1925

Velmi nás oslovil článeček Václava Diviše (přetištěný ze Zpravodaje Olympsportu 2/2008), protože všeobecné povědomí toho moc o návrhu přetisku Olympijský kongres 1925 v černé "hranaté" barvě moc neví. Literatura a čaopisy jsou v této oblasti němé.

Nicméně na článek Václava Diviše na Japhile a v "Exponet fóru" reagoval Ludvík Pytlíček: "...na jednom listu své nové publikace "Nejvzácnější poštovní známky Československa ve sbírce Ludvíka Pytlíčka" ukazuji doposud neznámé přetisky Olympijského kongresu a to č. 180 a č. 181 s odlišným černým hranatým přetiskem. Získal jsem je kdysi od zaníceného filatelisty - faráře Ketnera z České Třebové. Měl i tu kat. 182, kterou prý prodal do Německa. Dle mého mínění je to ta, která byla v prodaném exponátu Olympijských her v aukci v Německu.".



Dodejme, že dalším unikátním kouskem je tisk ve zlaté barvě, který lze rovněž v knize (a na naší ukázce) vidět.



Je to druhý případ z poslední doby který ukázal, že důkladné studium materiálů na Exponetu může přinést nejedno překvapení a možná i zcela neznámou skutečnost, jako je tomu v těchto případech.

Zarážející je, že i Olympijský kongres v hranaté verzi unikal tak dlouho pozornosti československých sběratelů a filatelistický tisk (včetně on line médií) sveřepě mlčel. Jde o druhý případ z ranku sběratelů československých známek a pravděpodobně právě tito sběratelé asi nepatří k největším divákům přilepeným na Exponet :) V této chvíli nejde o generalizaci, ale jen pokus s úsměvem zhodnotit tyto reálné skutečnosti. Doufejme, že slovo "Bohužel" nás nepotká ani po třetí, protože třetí zajímavý nález na Exponetu na sebe jistě nedá dlouho čekat.

Poznámka: kvalita reprodukcí není na těchto ukázkách dobrá, protože podkladem pro výřezy byla v této chvíli jen oskenovaná reklama otištěná v Merkur-Revue.

Další informace >>>>>
http://www.japhila.cz/npzc/index.htm >>>>> http://www.japhila.cz/hof/0387/index0387a.htm >>>>> http://www.japhila.cz/pdf/olympsport_exponet.pdf

Břetislav Janík

24. 7. 2008

Nejvzácnější poštovní známky Československa ze sbírek Ludvíka Pytlíčka


Při příležitosti SVĚTOVÉ VÝSTAVY POŠTOVNÍCH ZNÁMEK PRAGA 2008 vyjde publikace „NEJVZÁCNĚJŠÍ POŠTOVNÍ ZNÁMKY ČESKOSLOVENSKA ve sbírce Ludvíka Pytlíčka“. Jejím autorem je majitel sbírky, který se pro vydání knihy inspiroval obdobnými publikacemi, vydanými jednak klubem „Club de Monte — Carlo de l´Elite de la Philatelie“ (výstavní katalog ke každoročním Salonům filatelie), jednak velkými aukčními síněmi (např. Feldman, Köhler, Rapp), které takové publikace vydávají jen jako katalogy mimořádně významných aukcí a prodejů. Celobarevná publikace má 200 stran a obsahuje reprodukce více než 250 nejvzácnějších československých známek a celistvostí. Publikace nejvyšší obsahové, výtvarné a polygrafické úrovně vychází v omezeném nákladu jednak v luxusní úpravě ve vazbě z černé semišové kůže (dražší verze), jednak v pevných standardních deskách (levnější verze). Na vloženém grafickém listu publikace bude reprodukována nejvzácnější československá poštovní známka, a to rakouská známka 4 K „znak“ s převráceným přetiskem POŠTA ČESKOSLOVENSKÁ 1919, která je známa jen v jediném exempláři. Reprodukce na tomto tisku bude provedena v originálních barvách. Kromě toho bude publikace obsahovat druhou, vyjímatelnou přílohu, jíž bude tatáž známka, provedená reliéfním tiskem na zlaté folii. Výrobcem a dodavatelem příloh je Poštovní tiskárna cenin Praha.

Distribuci knihy bude provádět Obchodní firma Pytlíček — divize filatelie. Cena publikace pro subskribenty bude do 9. září včetně 570,- Kč u verze v kožené (semišové) vazbě, resp. 470,- Kč u verze standardní (v pevné vazbě). Po 9. září 2008 bude kniha ve volném prodeji za cenu 670,- Kč, resp. 570,- Kč. Ceny jsou uvedeny včetně poštovného. Objednávky spolu s příslušnou platbou zasílejte na adresu: Obchodní firma Pytlíček, Nádražní 359, 513 01 Semily. Platbu uhraďte na účet KB — Semily na číslo účtu 191260180217/0100. Je možný i osobní odběr publikace ve stánku firmy Pytlíček na veletrhu „SBĚRATEL“ v průběhu světové výstavy PRAGA 2008.

Další informace >>>>>
http://www.japhila.cz/npzc/index.htm

23. 7. 2008

Nazval bych to "SENZACE"



VIRTUÁLNÍ MEZINÁRODNÍ FILATELISTICKÁ VÝSTAVA EXPONET;
EXHIBIT: OLYMPISCHE SPIELE 1896 – 1930;
EXHIBITOR: ULRICH FELZMANN -BRIEFMARKENAUKTIONEN, GERMANY
Asi většina z nás dostala zprávu Břetislava Janíka:

"Velmi cenným exponátem je tentokráte los aukčního domu ULRICH FELZMANN ze Spolkové republiky Německo. V jeho 121. Aukci https://www.felzmann.de/ se nachází ojedinělý exponát „Olympijské hry v poštovních dokumentech z let 1896 až 1930“ vystavovatele Edmunda Messmera. Exponát byl naposledy vystaven majitelem v roce 2004 na olympiádě v Aténách. Exponát se před prodejem dostal v celé své kráse (díky aukčnímu domu) na EXPONET, kde bude trvale k dispozici všem návštěvníkům. Zájemcům o koupi je však k dispozici nejen na EXPONETu k důkladné prohlídce, ale i ke koupi. Je nabízen za vyvolávací cenu 80 000 EUR. Aukce bude probíhat od 12. do 16. června v Düsseldorfu.".

Nedostupná senzace je nejen celý obsah exponátu, ale pro našince je to list 61/90, kde je „hranatý černý“ přítisk „CONGRES OLYMP. INTERNATIONAL PRAHA 1925“ na 200h TGM (kat. č. 182). OBRÁZEK Zřejmě tento zkusmý tisk vznikl jako možný návrh a liší se od originálu (autor J. Goldschmied) nejen ve tvaru, ale i barvou a obsahem. Oficiální přítisk je půlkruhový, v barvě červené a se zkratkou ve slově „INTERNAT.“.

Tento výskyt není zaznamenán ani v naší knihovničce č. 26 „OLYMPIJSKÝ KONGRES 1925“ (Petrásek-Justýn 1995), ani ve specializovaném katalogu známek a celistvostí „ČESKOSLOVENSKO 1918 – 1939“ (Klim -Schodelbauer 2002) a nezmiňuje se o nich ani studie „VIII. Mezinárodní olympijský kongres Praha 1925“ (Merkur-revue 2003 Petrásek – Schodelbauer). Zajímavý je také fakt, že dražený exponát byl vystaven např. na OLYPHILEXu v Aténách, přesto nezvyklý přítisk unikl naší pozornosti.


Václav Diviš, Olympsport

20. 7. 2008

Ukradena československá předfilatelistická sbírka !

Rád bych Vás informoval o tom, že v kvěnu tohoto roku mi byla ukradena velmi kvalitní předfilatelistická sbírka. Odcizené celistvosti pocházejí z let 1789-1850. Původně byly součástí vysoce oceňované sbírky Paula Jensena. Bylo mi odcizeno asi 250 dopisů - celý původní Jensenův exponát a mnoho dalších ze sbírky. Exponát byl vylepený většinou na svěle šedých listech s anglickým popisem, částečně na bílých listech s popisem v norštině. Na mnohých listech byl vzadu přilepený adresní lístek Paula Jensena. Samozřejmě, dnes mohou být tyto celistvosti z listů sejmuté. Od mnohých odcizených dopsů mám k dispozici kvalitní fotografie.Apeluji na mezinárodní filatelistické společenství, aby měli oči i uši otevřené ro signály, které by mohly vést k navrácení kompletní sbírky anebo i jednotlivých dopisů. Budete-li mít pochybmosti o původů některých nabízených celistvostí, prosím neváhejte a a informujte mne o tom. Já budu šťasten a ověřím si, zda tyto předměty nepocházejí z mé sbírky.

Henning Qvale, hq@qbator.no

"STOLEN" Czechoslovak Prephilatelic Collection

Please be informed that a high quality collection of prephilatelic covers has been stolen from me in May this year.The stolen objects are from 1789 until 1850 and were part of the late Paul Jensen's top rated collection. I am missing approximately 250 covers from this period, the original exhibit plus many other spare objects. The objects were mounted as an exhibit, mostly on light grey sheets with English text, but also on white ruled sheets with text in Norwegian. Many of the sheets had Paul Jensen’s personal address label on the reverse side. They may of course now appear unmounted. I possess good quality photos of many of the objects.I appeal to the international community of (pre-)philatelists to keep eyes and ears open for signals that can lead to the return of single objects or the complete collection. If in doubt of the provenance of any such objects, please do not hesitate to send me scans or photocopies, and I will be happy to verify whether they may originate from my collection.

Henning Qvale, hq@qbator.no

19. 7. 2008

Exponet: Exponát s pořadovou číslovkou 400


Pořadové číslo 400 má exponát z Maďarska, který zaslal dr. Géza Homonnay. Byl oceněn na nedávné světové výstavě IZRAEL 2008 zlatou medailí a má 128 listů poštovně historických lahůdek.
Mezinárodní virtuální filatelistická výstava EXPONET dosáhla na další postupnou metu: 4 stovky on line exponátů, přičemž historie stovkových exponátů je takováto: 2. 7. 2004 - 1. exponát; 29. 4. 2006 - 100. exponát; 27. 3. 2007 - 200. exponát; 5. 10. 2007 - 300. exponát a 19. 7. 2008 - 400. exponát.
Bez zajímavosti není, že do zaokrouhleného 2.000. výstavního rámu (nepočítáme do tohoto součtu exponáty filatelistické literatury) nám v této chvíli "chybí" 10 výstavních rámů (po 16 listech).
Blížící se Světová výstava poštovních známek PRAGA 2008, která bude mít EXPONET jako doprovodný program - fyzicky budou k dispozici návštěvníkům PC, na kterých budou moci brouzdat Exponetem - tak bude mít vlastně dvojnásobnou velikost. Sama v rozsahu cca 2.000 výstavních rámů bude představovat i EXPONET. "Výstava na výstavě" nabídne tedy celkem přes 4.000 výstavních rámů a ani zde Exponet co se týká světovosti nebude chudým příbuzným. V této chvíli nabízí exponáty z 38 zemí světa >>>>> http://www.japhila.cz/hof/index.htm
Břetislav Janík
P.S.
Se 4 vyřazenými exponáty pro digitální manipulaci by tento článek vyšel o pár týdnů dříve.

Poštovní historie Maďarska od roku 1867 do poloviny roku 1871


Zlatý exponát ze světové výstavy Izrael 2008 nám zaslal Maďar Géza Homonnay. Na 8 rámech se snaží zcela zmapovat poštovní historii tzv. Velkého Maďarska. Oceněný exponát je skutečně velkým úlovkem pořadatelů mezinárodní výstavy Exponet a vy jej můžete studovat zde >>>>> http://www.japhila.cz/hof/0400/index0400a.htm

B. J.

18. 7. 2008

Rakousko 1908 - formuláře, frankatury, razítka


Exponát Jindřicha Zronka je již 8. v pořadí a tentokráte je zaměřen na rakouské doklady - poštovní formuláře, dobré i nedostatečné frankatury a různé druhy razítek. Exponát má plných 80 listů. Zveme Vás k prohlédnutí na této adrese >>>>> http://www.japhila.cz/hof/0399/index0399a.htm

B. J.

17. 7. 2008

Poštovní razítka vlakové pošty v Jižní Manitobě, na lince "Glenboro"


Kanadská pacifická železnice a konkrétně poštovní razítka vlakové pošty na lince "Glenboro" v Jižní Manitobě je náplní jednorámového exponátu, který nově přinášíme návštěvníkům výstavy EXPONET. Vystavovatelem je Bob Lane z kanadského Svatého Alberta. Exponát je fragmentem dokumentů a je vystavován samostatně. Věříme, že se nám podaří získat i navazující části většího exponátu. Vystavovatel je členem agilní The British North America Philatelic Society - Společnosti pro kanadskou filatelii (BNAP).
K seznámení s exponátem zvolte tento link >>>>> http://www.japhila.cz/hof/0398/index0398a.htm
B. J.

Afghanistán 1871 - 1900


Zlatou medaili (90 bodů) na výstavě Premiéra Hluboš 2008 získal Jaromír Petřík z Boskovic za exponát "AFGHANISTÁN 1871 - 1900". Nově Vám jej v pětirámovém exponátu zpřístupňujeme on line. Velmi divácky vděčné a nevídané dokumenty - výstřižky razítek a celistvosti jsou Vám plně k dispozici >>>>> http://www.japhila.cz/hof/0397/index0397a.htm
B. J.

TGM 1923 is coming…….


This time as an attractive reference manual from the pen of Ivana Šárova, in a wholly unconventional author’s conception as well as in the artistic and polygraphic concept. The book is sure to arouse unusual interest and shall become the subject of detailed reviews as well as evaluation as soon as it’s published. Here we are rather pointing out how exceptional it is and heralding its approaching publication.

The contents of the book are directed towards the 1923 Jubilee stamp issue and its additional printing mutations on the occasion of the International Olympic Congress which took place in Prague in 1925 and the VIII Sokol Festival which was held there as well, a year later. A brief prologue by Zdeňek Mahler, well known from TV programs dealing with issues of Masaryk or the St. Vitus Cathedral prompts us at its conclusion to consider the position of philately in our ordinary lives. Thus he induces a calming atmosphere for the reading of the entire book. The introductory chapters are concerned with conception of the stamps from their design (collectively documented by depicting available documents from private collections as well as those from the Postal Museum) to production of the stamps and their issue ( unusually interesting and instructive is the passage offering information dealing with galvano-plastic methods of preparation and production of printing plates). A special chapter had been dedicated to information concerning paper, color, gum, and perforation of the stamps. The data found in various sources of literature have been compiled and arranged in order, which makes it valuable. Fundamental and new is the chapter about printing plate flaws, for the first time published in such an extent and above all compiled so methodically that the flaws which had so far been considered as accidental and described individually, just as an illustration, could be included in work procedures during production of printing plates. Thus they were given a purpose and a philatelistic rank implemented in further stamp issues. The graphic and pictorial work accompanying their description is excellent and exact. Naturally, space is kept for placing further potential findings.

Proof prints are especially interesting for collectors even for those who are not dedicated to classic philately. The chapter which shows their documented overview (actually, it relates to one’s own production and public presentation of stamps.) is supplemented with quality reproductions. Two chapters dedicated to both reprints made on the occasion of the Olympic Congress and the Sokol Festival form another part of the book. They contain a summary of production and publishing character including interesting illustrations. In these chapters attention is given even to the existence of various types of special postmarks and their use during the above -mentioned events. Naturally, the information concerning famous counterfeits causing damage to collectors, presented in the last chapter is also worth your attention.

The Czech text of the book is interconnected with an English as well as German translation making the book accessible to a wider international public. Taking into account its artistic and polygraphic value, it could become a welcome gift.


The book has been published by TOP ART studio, edition of 1500 books. The publication was printed in full color, has 112 pages, more than 90 illustrations and about 30 tables and graphs. The copyreader was the expert Mr. Zdeněk Nygrýn. Author of graphic layout is Academic Artist Marek Jodas, translation into English and German was done by Mgr. Václava Brodská and Paula Schultz. Because of its unique conception the book shall find its spot not only in philately libraries where it well deserves to be.

Ing. Pavel PITTERMANN, A.I.E. P., A.I.J.P


English page coming soon >>>>> http://www.japhila.cz/tgm/

15. 7. 2008

Grussflugpost zur WIPA08

Zur WIPA08 in Wien organisiert der Tschechische Luftpostsammler Verein eine Grussflugpost am 12. 9. 2008. Die Belege werden mit dem Postsonderstempel der PRAGA 2008 gestempelt und nach Wien zur WIPA geflogen. Es gibt einen violetten Bestätigungsstempel. Belege können aufgegeben werden (Mitlaeufer sind moeglich!) bei:
Klub moravskych filatelistů
P.O. Box 20
CZ - 790 70 Javornik u Jeseniků
Tschechische Republik

Porto ab Tschechische Republik: 17.- Kc Es ist eine Stempelgebühr von 0,50 Euro pro Beleg beizulegen. Adressierung nach Wien:
(eigener Name)
poste restante
A - 1150 Wien
Oesterreich - Rakousko

(Das Bestimmungsland muss auch in tschechisch geschrieben werden! -Rakousko-) Es koennen auch geflogene Belege bis 30. 8. 2008 bei obiger Adresse bestellt werden. Preis pro Beleg 2,- Euro plus Porto.
--
Bedřich Helm, Klatovy

Erste Direktverbindung Peking - Berlin - Peking

Am 5. 9. 2008 eröffnet die chinesische Fluggesellschaft HAINAN AIRLINES mit Airbus A330-200 einen direkten Liniendienst Peking - Berlin/TXL vv. In Absprache mit der Gesellschaft kann Post in beiden Richtungen als Bordpost befördert werden. Postaufgaben fuer Hin- und Rückflug sind ab sofort möglich (keine Einschreiben!). Porto nach China: Briefe 1,70 € und Postkarten 1,00 €. Das Porto ab China beträgt derzeit 4,50 yuan - eine Portoerhöhung auf 4,80 yuan ist im Gespräch. Zuleitungen und Rueckflugpost muessen zusaetzlich eine 10 Cent Briefmarke auf der Rückseite des Beleges haben! Alle Belege erhalten einen Flugbestätigungsstempel.

Einzusenden sind die Belege für Hin- und Rückflug bis zum 23. August 2008 an:
Horst Teichmann
Jahnstrasse 6
D - 08236 Ellefeld
Germany
--

Pro Beleg ist eine Stempelgebühr von 0,55 € (Zuleitungen 0,70 €) zu entrichten. Frankierten Rueckumschlag für die geflogenen Belege nicht vergessen! Fuer die chinesischen Marken wird fuer 1,50 € pro Beleg ein Frankierservice angeboten. Adressierung Berlin - Peking:
(eigener Name)
c/o Paragon Hotel
No. 18 Jianguomennei Avenue
Beijing 100005
P.R. CHINA
--

Adressierung Peking - Berlin:
(eigener Name)
postlagernd
D - 13405 Berlin
Germany
--

Zuleitungen wie folgt adressieren:
Erstflug HU490 am 5. 9. 2008
(Name)
c/o Eberhard Schuppan
Kaulbachstr. 25
D - 12247 Berlin
Germany
--

Bedřich Helm, Klatovy

14. 7. 2008

Jan Ámos Komenský, doba - život - dílo


Trojici exponátů od zemřelého Adolfa Bartošíka uzavírá námětový exponát Jan Ámos Komenský. Pětirámový exponát přináší zamyšlení nad životem pozoruhodné osobnosti, která zaujala celosvětově zejména snahou zpřístupnit a rozšířit vzdělání.

Exponát ze 70. let, zprostředkovaný Karlem Bartošíkem z Veké Británie je k dispozici >>>>>
http://www.japhila.cz/hof/0396/index0396a.htm

B. J.

Historie a současnost Esperanta


Druhým esperantským exponátem je historie a současnost tohoto světového jazyka. Samozřejmě očima Adolfa Bartošíka v sedmdesátých letech minulého století.

Exponát dal k dispozici syn, Karel Bartošík z Velké Británie. Zveme k návštěvě >>>>>
http://www.japhila.cz/hof/0395/index0395a.htm

B. J.

Co vypráví filatelie o Esperantu (stručná historie)


Tři exponáty jsme obdrželi od pana Karla Bartošíka, žijícího trvale ve Velké Británii. Jde o námětové exponáty, které vznikaly v rukách jeho otce Adolfa - Dolfy - Bartošíka (mimo jiné zahraničního vojáka, a snad budeme mít v budoucnu možnost poznat i jeho doklady polních pošt zahraničních vojsk).
Exponáty jsou poplatny době (zejména sedmdesátým létům) ve které vznikaly, nicméně byly velmi vysoce hodnoceny na filatelistických výstavách po celém světě pořádaných filatelistickými esperantisty. Počátky tohoto exponátu spadají však až do roku 1927.
Jde o svědectví nejen doby, ve které staý exponát vznikal, ale současně vypovídají o velmi rozšířeném pokusu "ovládnout svět" pomocí mezinárodního umělého jazyku - esperanta.
Že to nakonec vyhrála angličtina je díky nerovné pomoci a obrovské síle a rozšíření výpočetní techniky až ke konečným uživatelům po celém světě. To je však jiná kapitola.
Zveme Vás k návštěvě >>>>> http://www.japhila.cz/hof/0394/index0394a.htm
B. J.

100 let pošty v Dejvicích


Dejvice všichni vnímáme jako jednu z moderních pražských čtvrtí ale čas je neúprosný a i ty moderní pražské čtvrtě postupně naplňují svoji historii. Ten moderní rozvoj Dejvic začíná skutečně až ve dvacátých letech minulého století ale dějiny obce jsou samozřejmě mnohem starší. Připomeňme si, že na dnešním katastru Dejvic leželo po staletí několik samostatných vsí a velké množství samostatných dvorů a usedlostí vzniklých v místech bývalých vinic. Z těch vsí to byly hlavně původní Dehnice – roztroušená ves s jádrem v prostoru dnešní ulice Proboštské. Dále pak Horní Šárka kolem kostela sv. Matěje, Dolní Šárka v Šáreckém údolí a konečně Podbaba, ležící pod vrchem Babou u ústí Šáreckého potoka do Vltavy. Pokud jde o usedlosti, pak jistě známe jména Hanspaulka, Hadovka, Beránka, Mydlářka, Šafránka, Fišerka, Kotlářka a mnohé další.
První zmínka o Dehnicích je známa již z roku 1088, kdy ves patřila vyšehradské kapitule. Po staletí se jednotlivé vsi vyvíjely samostatně a teprve v roce 1849 vznikla na uvedeném prostoru samostatná ves Dejvice, náležející do smíchovského okresního hejtmanství. Ještě před tím v roce 1831 však vešly Dejvice v podvědomí veřejnosti, když zde byla dána do provozu koněspřežná dráha do Lán. Dráha končila v místech dnešního nádraží a původní nádražní budova (dnes je to ta za kolejemi) je vlastně nejstarší nádražní budovou v Praze. Vlastní nádraží tehdy neslo pomístní název Bruska a spojení s Prahou získalo až v roce 1871, kdy byly koleje prodlouženy do Buben.
Pokud jde o historii dejvického poštovnictví, pak je nezbytné posuzovat problém z širších hledisek. Vývoj obce totiž probíhal po staletí v jakési symbióze se sousední obcí Přední Ovenec, pozdější Bubeneč – do roku 1920 to byl Bubenč. Jádro Bubenče bylo odjakživa kolem kostela sv. Gotharda, od roku 1850 je Bubeneč napojen na železniční trať z Prahy do Podmokel. A právě v souvislosti se zprovozněním železnice byla na novém bubenečském nádraží v roce 1854 otevřena pošta – první pošta v tomto regionu na sever od Prahy. Z pohledu dnešních hranic Prahy to byla – nepočítaje vlastní Prahu, kde byly jen tři pošty a několik sběren dopisů – po Běchovicích a Zbraslavi vlastně třetí nejstarší pošta v okolí Prahy. Na nádraží však vydržela pouhé čtyři roky a již v roce 1857 se stěhuje do centra obce do domu čp 16 na Schweigerově náměstí. Teprve zde pošta zahájila i doručovací provoz, když její doručovací okres tvořily vedle vlastního Bubenče ještě Dejvice, Bohnice, Horoměřice, Sedlec, Lysolaje, Nebušice a Troja. Teprve v dalších letech, kdy byly otevírány pošty ve Vokovicích, Troji a Podbabě se doručovací okres postupně zmenšoval jen na Bubeneč a Dejvice.
Dříve než vlastní poštu měli možnost bubenečtí vidět na svém území čtyřikrát týdně poštovní vozy, které tudy již od roku 1641 projížděli na trase z Prahy do Drážďan a zpět. Z pražské pošty, která v těch letech sídlila na Malé Straně, vyjížděly poštovní vozy z Prahy zprvu přes starý Prašný most vedoucí přes Jelení příkop, později Bruskou (dnes Píseckou) branou, odtud přímo na sever přes Bubeneč do Podbaby a dále směrem na Velvary. Ale nyní již k první poště. ...
Jiří Kratochvíl

13. 7. 2008

World Stamp Show New York 2016

22 East 35th Street, New York, NY 10016, info@ny2016.org First "World Stamp Show- NY 2016" Event at Stampshow in Hartford To some stamp collectors, it's hard to believe that the last international philatelic exhibition held in the United States, "Washington 2006," closed its doors more than two years ago. America's next great decennial show, scheduled for 2016, is now less than 8 years away! "World Stamp Show- NY 2016" (or "NY 2016" for short) takes place May 22-29, 2016 at the Jacob Javits Convention Center in New York City. Wade Saadi of Brooklyn, NY presides over its Board of Directors. Show organizers welcome all interested philatelists to come to its first public gathering on Saturday, August 16 at 11 am at the Hartford Convention Center in Hartford, CT as part of the American Philatelic Society's annual Stampshow, taking place August 14 thru 17. The first 50 attendees arriving by 11 am will be given a raffle ticket for a chance to win one of three valuable door prizes held at the conclusion of the 30 minute presentation. NY 2016 celebrates the 100 th anniversary of this country's first international stamp exhibition held in 1913, also in New York City, and held every ten years or so ever since. In honor of that rich tradition, the brief program will include speakers who made Ameripex '86, Pacific 97 and Washington 2006 such a huge success. Further information about NY 2016 can be found on the show's web site at http://www.ny2016.org/ , which will be officially launched during the program. Societies, dealers and individual collectors with web pages are welcome to display a NY 2016 logo and link on their home page. Print publications may also use the logo to help promote the show. As the "Old Blue Eyes" song "New York, New York" goes, "Start spreading the news!"

Questions or comments may be emailed to
steven.rod@ny2016.org , or by writing to: World Stamp Show New York 22 East 35 th Street, New York, NY 10016.

Tom Fortunato, Chairman of Marketing & Public Relations, World Stamp Show - NY 2016