5. 2. 2011

Unikátní příležitost pro specializované sběratele českých známek i milovníky umění

Ve středu 23. února Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR vydá poprvé dvě nové známky výplatní emise „Lidová architektura“ s písmenovými hodnotami „A“ a „E“. Autorem výtvarných návrhů je akademický architekt Jan Kavan, rytcem Bohumil Šneider. Pro sběratele a zájemce o výtvarné umění, bude ve dvoraně Hlavní pošty v Jindřišské ulici, v místech, kde byla dříve prodejna Filatelie v 1. patře (vstup ze dvorany po točitém schodišti do 1. patra) – poprvé minikřest známek a veřejně přístupná výstava návrhů v ten den vydávaných známek, FDC a razítek v originálním autorském provedení, včetně archových nátisků z Poštovní tiskárny cenin Praha, a.s. Sběratelé si na pravidelné akci budou moci mimořádně prohlédnout celé, mnohdy nerozřezané soutisky přepážkových archů posledních známek anebo výplatních známkových sešitků Čtyřlístku. Na první akci bude vystaven zajíc Pinďa ze Čtyřlístku, který v sešitku vychází již ve středu 9. února.

Velmi příjemné prostředí a vybavení staronové prodejny mimo jiné bezpečnostním sklem, okouzlující prostředí historické budovy Dvorany Hlavní pošty a dostatečně velký veřejně přístupný prostor vytváří vynikající podmínky pro premiérové prezentace. Tato výstavka se počínaje 23. únorem stane tradicí – vždy v den vydání nových českých poštovních známek – a bez ohledu na oficiální křty známek v jiných termínech či v jiných místech, které budou i nadále konány různými pořadateli. Na Hlavní poště se prozatím uvažuje o čase mezi 15:00 až 17:00 hodinou, kdy proběhne krátké představení emise, případně přítomných výtvarníků a volná prohlídka připravených návrhů z etapy přípravy známkové výroby. V případě většího zájmu lze čas komentované výstavy přizpůsobit.

Hned poprvé, 23. února, bude k dispozici také novinka – nově provedený oficiální číslovaný Pamětní list České pošty s ochrannými prvky (mikrotext v lince, hologramový proužek), který bude v prodeji do vyprodání zásob. Cena pamětního listu je stanovena jednotně na 30 Kč. Pamětní listy budou mít výhradně průběžné číslování. Mimochodem od čísla *000001 se již tiskne první několikatisícová emise pamětních listů – tradičních prémií ankety o Nejkrásnější známku (2010). Bude to ocelotiskem provedený otisk FDC vítězné známky pro účastníky ankety, kteří si zaslali obálky se zpáteční adresou. Návazná číselná série bude pokračovat pamětními listy právě z miniinaugurace Lidové architektury.

V den vydání připravujeme miniikřty nových známek i s pozvanými výtvarníky a rytci, abychom mohli zájemcům nabídnout tradiční filatelistické produkty – známky, FDC, razítka a nově i Pamětní listy s autogramy tvůrců. Tento nový pohled na „emisní politiku“, pro veřejnost maximálně otevřený a průhledný dává každému zájemci možnost stát se průběžně doslovným svědkem známkové tvorby. Myslíme si, že společně vytvoříme přátelskou atmosféru oboustranné informovanosti a důvěry mezi sběrateli a producentem českých poštovních známek. Česká pošta tím chce umožnit sběratelům dostat se blíže i k těm, dříve velmi těžko dostupným informacím, k možnosti seznámit se s originálními a třeba i nepřijatými návrhy výtvarníků. Přijaté návrhy sice skončí ve sbírkách Poštovního muzea, avšak jejich dodatečné studium je již téměř výjimečná událost jednotlivců. U nepřijatých návrhů tato situace neplatí vůbec – končí navrácením návrhů výtvarníkům. Pošta současně chce cíleně podporovat velký zájem skupin sběratelů o nové poštovní známky, kteří jinak musí (a mnozí neváhají) cestovat do míst křtů poštovních známek desítky, ba i stovky kilometrů křížem kráž po celé republice.

Ti, co to mají do Prahy skutečně daleko anebo se jim tato unikátní možnost shlédnout originální návrhy známek z osobních důvodů nehodí, si budou moci objednat Pamětní listy z těchto akcí k pravidelnému odběru. Pořadatelé nepočítají se zatěžováním stávající novinkové služby SČF o tento produkt, který si pravděpodobně najde své zájemce jen mezi sběratelskou částí specialistů českých poštovních známek a sběrateli specifického výtvarného umění. Tyto Pamětní listy budou ale také využity pro pamětní řady nových příležitostných razítek a Česká pošta, s.p. je současně nabídne všem pořadatelům akcí a výročí po celé ČR, kde bude použito příležitostné poštovní razítko. Není vyloučeno ani použití pro regionální akce s využitím platných českých poštovních známek z dvacetileté emisní historie. Zde bude jedinou podmínkou dostatek vhodných starších poštovních známek. Minimální objednávkové množství těchto Pamětních listů pro různé společenské akce bude 100 ks číselné řady. Konkrétní náklad bude totožný plus eventuální objednávková služba. Číselná řada emise pamětních listů bude vždy uzavřena ukončením stokusového počtu.

Odběr Pamětních listů lze již nyní objednat na adrese odboru známková tvorba České pošty, s.p., který je garantem těchto akcí:


e-mailem:
chabova.marie@cpost.cz

poštou:
Česká pošta, s.p.
Prodejna známkové tvorby
Jindřišská 14
110 00 Praha 1

Všechny objednávky budou soustředěny na jednom kontaktním místě – u vedoucí filatelistické prodejny paní Marie Chábové ze stejného odboru. Ta bude provádět i veřejnou evidenci Pamětních listů na internetových stránkách České pošty, s.p. Tento produkt bude garantován odborem známková tvorba nejen v rámci pošty, filatelistických prodejen a přepážek, ale také individuálně vůči veřejnosti, ať už prostřednictvím karlovarských Služeb filatelii či v přímém styku s jednotlivci.

Marie Chábová

vedoucí oddělení
Prodejna známkové tvroby
Česká pošta, s.p.

(Aktualizováno 5. 3. 2011)