21. 10. 2021

Umělecká díla na známkách připomínají Pištěka a Ronovského

 

Zájemci si budou moci na specializovaných přepážkách či v e-shopu na webových stránkách České pošty zakoupit nové příležitostné poštovní známky, jež ve středu 20. října Pošta uvedla do prodeje a rozšířila tak emisi Umělecká díla na známkách. První známka představuje dílo malíře Františka Ronovského a motivem dalších dvou jsou na společném známkovém kompletu s dvakrát dvěma známkami obrazy malíře, kostýmního výtvarníka, scénografa a bývalého automobilového závodníka Theodora Pištěka.

Z plátna na známky – dílo Theodora Pištěka má své ceniny

V Poštovním muzeu byl ve středu 20. října za účasti Theodora Pištěka představen známkový komplet s dvakrát dvěma novými příležitostnými známky z emise Umělecká díla na známkách, Theodor Pištěk: Ecce Homo. Pět dnů před jeho 89. narozeninami se tak na poštovní ceniny dostávají dva obrazy z díla významného českého výtvarníka, kostýmního návrháře, celoživotního milovníka automobilismu a bývalého závodníka.

Pro účely slavnostní události byl ze soukromé sbírky zapůjčen originál obrazu Ecce Homo z roku 1983, jenž je společně s Autoportrétem u okna II z roku 1981 motivem představovaných známek, které na tiskovém listu doplňuje autorův autogram. O obrazu samotném a díle Theodora Pištěka pohovořil kunsthistorik Martin Dostál.

Theodor Pištěk je mimo jiné držitelem Oscara za kostýmy k filmu Amadeus. Syna ze slavné herecké rodiny přivedl k filmu režisér František Vláčil. Spolupracovali např. na Údolí včel či Markétě Lazarové. Se svým vrstevníkem a přítelem z dob studií, režisérem Milošem Formanem, se pracovně setkal až při natáčení filmu Amadeus (1983), za který nakonec oba obdrželi cenu Americké filmové akademie Oscar. V roce 1990 byl stejný tandem odměněn cenou Francouzské filmové umělecké akademie – Césarem za snímek Valmont. Spolupráce pokračovala i na dalším úspěšném filmu z roku 1996 Lid versus Larry Flint. Theodor Pištěk je autorem návrhů uniforem Hradní stráže a léta se věnuje i malbě. V kontextu světového fotorealismu náleží k nejuznávanějším umělcům. Je také iniciátorem Ceny Jindřicha Chalupeckého, udělované každoročně nejnadanějším mladým českým výtvarníkům...

Celý text a další foto ZDE.