30. 5. 2010

Střípky z příprav veletrhu Sběratel 2010 (31. května 2010)

Třináctý ročník mezinárodního veletrhu Sběratel se letos koná od čtvrtka do soboty 2. – 4. září opět na Výstavišti PVA v Praze 9 – Letňanech. Pořadatelé i letos očekávají přes 220 vystavovatelů a kolem 12 tisíc návštěvníků. Ženy a mládež mají opět vstup zdarma. Svaz českých filatelistů, Česká numismatická společnost a firma Mineral & Gem Collection budou poskytovat návštěvníkům bezplatné poradenství v oborech filatelie, numizmatiky a drahých kamenů. Stále aktualizované informace o veletrhu lze nalézt na www.sberatel.info. Níže najdete několik jistě zajímavých informací:

Přihlášky rozeslány * Veletrh Sběratel na veletrhu v Bratislavě * Pošta Lichtenštejnska poprvé v Praze * Nápor v numismatice * Praha asi poslední baštou sběratelů telefonních karet * Sběratelství starých pohlednic stále populárnější * Katalog a noční trezor * Sběratelství lze využít v marketingu firmy * Vincennes Philatelie v Praze * ArGe Tschechoslowakei * Česká pošta filatelistům * Pozor na podvodníky! * Den OSN tradičně poslední den * Zviditelněte se před veletrhem i na něm * Potěšující hodnocení loňského veletrhu

Přihlášky rozeslány

Už v dubnu rozeslali pořadatelé přihlášky na veletrh Sběratel na poštovní adresy všech dosavadních vystavovatelů a na adresy těch, kteří projevili v posledních měsících o účast zájem. Jestliže jste tištěný materiál neobdrželi a máte zájem na veletrhu prodávat, napište si o něj na adresu pořadatele veletrhu Progres Partners Advertising, s.r.o., Opletalova 55, CZ-110 00 Praha 1 nebo emailujte na
jirasek.jindrich@ppa.cz, pošlete fax na +420/224 218 312 či prostě si o přihlášku zatelefonujte na +420/224 218 403. Můžete si ji také společně se zápisem do katalogu samozřejmě stáhnout z webu www.sberatel.info.

Veletrh Sběratel na veletrhu v Bratislavě

Pořadatelé pražského mezinárodního veletrhu Sběratel budou mít výstavní stánek na veletrhu BZD na výstavišti ve slovenském hlavním městě ve dnech 4. a 5. června. Budou k dispozici jak eventuálním zájemcům o vystavování, tak návštěvníkům. Přijďte si na stánek pro propagační předměty, bloky, plakáty a prospekty.

Pošta Lichtenštejnska poprvé v Praze

Přihlášku k účasti už poslala řada vystavovatelů. V oblasti filatelie již jsou například registrováni věrní vystavovatelé – Aixphila GmbH a Aix-phila Shop (Briefmarken- und Münzhandel), Biener GmbH Briefmarkenversand, Gehard Striegl, Kniffka a Kai Wickert z Německa, Erik van Blerk, Bert Brinkman a Wim van der Bijl z Nizozemí, HanMart z Polska, Phila ze Slovinska, Trevor Pateman, Tristan Brittain a Cover Story z Velké Británie atd. Pokud jde o poštovní správy, tak už jsou kromě České pošty přihlášeny pošty Běloruska, Bosny a Hercegoviny (Sarajevo), Francie, Německa a Poštovní správy Organizace spojených národů (UNPA). Už je také jisté, že poprvé v třináctileté historii přivítáme na našem veletrhu poštu Lichtenštejnska. Postupně začaly rovněž přicházet přihlášky od domácích vystavovatelů. První se přihlásila Filatelie Podskalský a hned za ní Klim, Onager, Oliva, Ovsík, Pokorný a další a další.

Nápor v numismatice

Letos předpokládá pořádající agentura mnohem větší počet vystavovatelů v oblasti numismatiky. Například polsko-holandská firma HanMart, která zaměstnává deset lidí a má na skladě milióny položek, letos poslala přihlášku nejen do sekce filatelie, ale také do sekce numismatiky. Poprvé se na veletrh Sběratel letos přihlásila známá numismatická firma Emporium z Hamburku. Emporium je na trhu už přes 30 let a je důvěryhodným partnerem pro mincovny i sběratele. Podniká jak v malém, tak ve velkoobchodě. Na veletrhu bude poprvé i další německá firma Fritz Rudolf Künker, která patří mezi největší a nejvýznamnější evropské aukční a obchodní domy. Přes 35 let se stará jejích 28 zaměstnanců o spokojenost zákazníků z celého světa. Od roku 1985 pořádá známé numismatické aukce, na nichž už dražila přes 200 000 numismatických položek. Na svém velkém stánku firma Künker ráda uvítá všechny zájemce o bohatý sortiment mincí a medailí od antiky až po současnost. Nováčkem bude i švýcarská firma 2 Euro Coins, česká Numismatika Konvitská a některé další. Samozřejmě na letošním Sběrateli přivítáme i tradiční vystavovatele jako je H.D. Rauch, Schoeller Münzhandel, Prager a Rakouská mincovna z Vídně, Mincovňa Kremnica, Česká mincovna, Česká numismatická společnost, české firmy Dukát, Aurea Numismatica, Klim, Holna, CMQC Pamětní ražba, Mojmír Černý, Numis Numismatický salon, Koruna Česká, dále tu budou Algis Falkauskas a Zulys Gediminas z Litvy, Adam Historical Shares, GAP-Weltbanknoten, MDS Münzlogistik a Miloslav Nožka z Německa, HanMart z Polska, spojené čínské mincovny China Gold Coin Incorporation, Masta Trade ze Slovinska atd.

Praha asi poslední baštou sběratelů telefonních karet

Jak bylo organizátorům už několikrát řečeno, Praha je posledním velkým veletrhem, který má ještě v nomenklatuře telefonní karty. A musíme říci, že se jim na veletrhu Sběratel stále daří. Svědčí to nejen o tom, že Češi karty stále sbírají, ale že se sem sjíždějí sběratelé i ze zahraničí. Letos už pořadatelé evidují přihlášky vystavovatelů z Velké Británie, Itálie, Francie, Belgie, Holandska a samozřejmě z České republiky.Ale i o ostatní obory je zájem. Například pokud jde o minerály a drahé kameny už teď se můžeme (nebo naše ženy) těšit na firmu Peruanita Jaroslava Hyršla, Luboše Poděbradského, Jiřího Špalka, Mineral & Gem Collection Karla Maříka, německé firmy V.K.S. Stones a Pearla del Mar, která, jak už název napovídá, bude nabízet mimo jiné pravé perly a šperky s opály. Na veletrhu Sběratel se významně podílí také výrobci pomůcek pro sběratele. Už teď vědí pořadatelé o firmách Leuchtturm Albenverlag, Lindner Falzlos, Schaubek Verlag Leipzig či Prinz Verlag.

Sběratelství starých pohlednic stále populárnější

Sbírání historických pohlednic je stále populárnější, alespoň lze tak soudit z neustále narůstajícího počtu vystavovatelů na veletrhu. Kromě tradičních českých vystavovatelů jako jsou například Evžen Majoroš, Daniel Hlaváč, firma Bard, Eva Djubeková, Jihočeské antikvariáty (Melcer), Miroslav Kolenčík, Jaroslav Kovařík, Miroslav Matura, Miloš Oliva, Petr Semerád, Starožitnosti Kolouch či Filatelie Baru se letos hlásí i prodejci ze zahraničí jako například V.I.P. di Rag. Sergio Venditti z Itálie či Stephan Geis z Německa.

Katalog a noční trezor

Neopomeňte za výhodnou cenu inzerovat v katalogu veletrhu, který bude všem návštěvníkům k dispozici zdarma a navíc bude dva týdny před veletrhem distribuován do všech prodejen pro sběratele v České republice a také na Slovensku. Bližší informace o katalogu lze nalézt na webu veletrhu. Jako novinka je letos na veletrhu zaveden tzv. noční trezor, kam si mohou vystavovatelé za úplatu uložit přes noc své věci.

Sběratelství lze využít v marketingu firmy

Některé firmy, které vlastně se sběratelstvím nemají nic společného, dovedou vtipně spojit nabídku svých služeb či výrobků s důvěryhodností a spolehlivostí, které v tomto případě představuje sběratelství. Jako příklad může sloužit současná inzertní kampaň pojišťovny Kooperativa, člena rakouské skupiny Vienna Insurance Group. Kooperativa pojistila filatelistické rarity a exponáty Světové výstavy poštovních známek Praga v roce 2008, kterou společně s SČF a Českou poštou organizovala stejná skupina lidí jako veletrh Sběratel. Podobná možnost je zeď nabízena firmám, bankám, pojišťovnám i v souvislosti s již zavedeným mezinárodním veletrhem Sběratel.

Vincennes Philatelie v Praze

Jedna z nejznámějších francouzských filatelistických firem Vincennes Philatelie se letos zúčastní pražského veletrhu Sběratel poprvé a hned ve velkém stylu. Bohužel z frankofonní oblasti dosud do Prahy příliš vystavovatelů (až na poštu a mincovnu Francie) nepřijíždí. Že by po panu Vargovi následovali v příštích letech další?

ArGe Tschechoslowakei

Poprvé se také na veletrhu Sběratel představí filatelistická Pracovní skupina Československo (ArGe Tschechoslowakei), jež spojuje sběratele, kteří se zabývají filatelistickým materiálem, který vznikl na území bývalého Československa v historických hranicích platných k 1. lednu 1938. Pracovní skupina sice působí v rámci Svazu německých filatelistů, ale sdružuje sběratele z celého světa a dokonce má své sekce v Dánsku a Rakousku.

Česká pošta filatelistům

Česká pošta vydává pravidelně k veletrhu Sběratel dopisnici, R-nálepku a příležitostná razítka. Letošní dopisnice pokračuje v sérii s pejskem a kočičkou, tentokrát před pražským Tančícím domem. Příležitostné razítko ke Sběrateli bude samozřejmě po celou dobu veletrhu, razítko ke Dni Organizace spojených národů pouze v sobotu 4. září. Na stánku České pošty si budou moci návštěvníci koupit i nové poštovní známky vycházející 1.září. Emisní plán pro rok 2010 lze nalézt na:
http://www.cpost.cz/cz/filatelie/znamky-a-celiny/emisni-plan-id327/

Pozor na podvodníky!

Opět se některým vystavovatelům připomněla firma Expo Guide, která chce těžit z Vaší nepozornosti a důvěřivosti. Po vzoru rakouské firmy Construct Data Verlag AG, která do předloňského roku za nepřiměřenou cenu nabízela zveřejnění firemních údajů v katalogu FAIR Guide, se i firma Expo Guide z Mexika (?!) snaží o totéž. Za nehorázných finančních a prakticky nevypověditelných podmínek nabízí zápis do svého stejnojmenného internetového katalogu
www.expo-guide.com. Nejhorší na celé věci však je - a zde prosím čtěte pozorně - že objednávkový formulář na zápis do katalogu se na první pohled tváří jako by byl poslán firmou Progres Partners Advertising, tedy pořadatelem veletrhu. Samozřejmě pořadatel Sběratele s nekalými praktikami firmy Expo Guide nemá nic společného, firmu nezná a jak všichni vystavovatelé vědí, na zápisy do katalogu veletrhu používá vlastní černobílé formuláře (rub přihlášky anebo formulář na www.sberatel.info).

Den OSN tradičně poslední den

Stalo se již tradicí, a to od prvního ročníku veletrhu v roce 1998, že poslední den je vyhlášen Dnem Organizace spojených národů. Náš veletrh chce tímto důstojným způsobem připomenout úlohu této organizace, která rozhodujícím způsobem přispívá k udržení celosvětového míru. Každým rokem Poštovní správa OSN vydává k veletrhu Sběratel dopisnici, tzv. bílou kartu. Kdo je sbíral od začátku, bude mít letošním rokem úctyhodnou sbírku třinácti krásných dopisnic OSN. Na stánku Poštovní správy OSN (po roce zase vystavuje přímo) bude tedy opět v prodeji dopisnice a k dispozici kašet. 4. září bude na veletrhu Česká pošta razítkovat zásilky příležitostným razítkem ke Dni OSN.

Zviditelněte se před veletrhem i na něm

Na webové stránce veletrhu
www.sberatel.info, která je v deseti jazycích včetně čínštiny, můžete inzerovat. Jste-li vystavovatel, garantují Vám pořadatelé 50 % slevu. Zrovna tak při inzerci v katalogu platí pro vystavovatele padesátiprocentní sleva. Podívejte se blíže na podmínky na: www.sberatel.info/cs/veletrh-sberatel/cenik.html a využijte možnosti oslovit už před veletrhem, ale i na něm staré i nové zákazníky.

Potěšující hodnocení loňského veletrhu

Ve svém firemním časopise zveřejnila rakouská numismatická firma Schoeller Münzhandel hodnocení účasti na loňském veletrhu Sběratel. Schoeller Münzhandel se účastní veletrhu každoročně od roku 2000. Překlad článku z Schoeller News č.4/2009:Sběratel v Praze a Coin Expo ve VaršavěOba velké numismatické veletrhy ve východní Evropě měly opět úspěch. Veletrh Sběratel se od svého založení v roce 1998 koná v Praze vždy na podzim, tentokrát to bylo od 3. do 5.září. Jak už jsme oznámili v našem posledním časopise (3/2009), musel si veletrh hledat nové místo, neboť veletržní hala v centru města byla zničena požárem. Tím, že veletrh byl přenesen na výstaviště PVA Letňany, však nevznikla akci žádná újma. Na letošním veletrhu bylo napočítáno přes 11 500 návštěvníků. Nový veletržní areál leží na okraji města, ale díky dobré infrastruktuře je k dosažení metrem během několika minut. Veletržní nabídka byla – k radosti početných návštěvníků – také tento rok rozsáhlá, zajímavá a mnohostranná. Pravdaže – fluidum moderní veletržní haly se nedá se starými, historickými prostory z předešlých let v městském centru srovnat. Nicméně ohlas návštěvníků i vystavovatelů byl celkově nadmíru pozitivní.


Jindřich Jirásek

15. 5. 2010

Zemřel Jan Karásek



Smutná zpráva přišla z Brna. Po dlouhé těžké nemoci před týdnem zemřel ve věku 83 let filatelista, mezinárodní znalec, vystavovatel, publicista, vydavatel a expředseda Svazu československých filatelistů Ing. Jan Karásek. Narodil se 28. 3. 1927 ve Šlapanicích u Brna. Rozloučení s Janem Karáskem bude neveřejné. Připomenout si osobnost Jana Karáska můžete v naší galerii: http://www.japhila.cz/philagallery/pg0008.htm
Břetislav Janík

12. 5. 2010

Nová výstava ukazuje proměny Pražského hradu

V Tereziánském křídle Pražského hradu je od 12. května 2010 otevřena nová výstava s názvem „Pražský hrad v umění poštovní známky“. Expozice představuje jedinečný průřez známkovou tvorbou s tématikou Pražského hradu.
Návštěvníci zde mají možnost vidět na 100 poštovních známek, na nichž je vyobrazen Pražský hrad, jeho významné části či historické osobnosti s Pražským hradem spojené. Jsou zde představeny originální návrhy předních českých výtvarníků – například Alfonse Muchy (který vytvořil předlohu pro vůbec první československé známky), Maxe Švabinského, Cyrila Boudy, Jiřího Švengsbíra či Oldřicha Kulhánka.

Motivy na známkách mohou návštěvníci na místě srovnat s předlohami, podle nichž známky vznikaly (součástí expozice jsou např. repliky obřích soch Herkulů, kteří střeží Pražský hrad u tzv. Brány gigantů, či méně známé artefakty ze Svatovítského pokladu).

Vystaveny jsou i názorné ukázky technologie výroby poštovních známek jako svébytných děl užité grafiky. Návštěvníci se tak mohou seznámit s celým procesem tvorby, kdy význačná díla ze sbírek Pražského hradu (obrazy, sochy či architektonické detaily) jsou neotřelým způsobem ztvárněna v malém formátu a transponována do drobné ocelorytiny poštovní známky.

U příležitosti výstavy vydává Česká republika 55 tisíc upravených tiskových listů (tj. 220 000 příležitostných známek - upraveno po správné připomínce D. Schillera) s námětem pohledu na Pražský hrad v nominální hodnotě 17 Kč. Autorem návrhu pro známku je akad. malíř a grafik Jan Kavan, jehož předlohu vyryl rytec Miloš Ondráček. Tato příležitostná znánka je svými rozměry nejnižší panoramatickou známkou od roku 1918. Po celou dobu výstavy bude navíc na pobočce České pošty Praha 012 – Hrad používáno příležitostné razítko.

Výstava, kterou pořádá Správa Pražského hradu a Poštovní muzeum v Praze, potrvá až do 1. srpna 2010.

Termín, místo konání a otevírací doba:
- Tereziánské křídlo Starého královského paláce,
- od 12. 5. do 1. 8. 2010
- denně od 10.00 do 18.00 hodin

VSTUPNÉ
Plné 80 Kč
Snížené 50 Kč
Rodinné 160 Kč
Registrované 10 Kč
Společná vstupenka 100 Kč

INFORMACE PRO NÁVŠTĚVNÍKY
Tel. 224 372 316
zdenka.fabikova@hrad.cz

Informace k příležitostné poštovní známce Pražský hrad v umění poštovní známky



Nová poštovní známka „Pražský hrad v umění poštovní známky“ vybočuje z ediční řady českých poštovních známek hned z několika důvodů. Není v celé historii České republiky zvykem ani pravidlem, že k výstavám vychází poštovní známka (s výjimkou světových výstav poštovních známek PRAGA a mezinárodních výstav BRNO).

Tato známka je v několika směrech unikátní:
- svými rozměry, což ji činí nejširší a současně výškou známky nejnižší (panoramatickou) poštovní známku v historii od roku 1918,
- po 44 letech je vytištěna poštovní známka technikou jednobarevné ocelorytiny z plochy – celosvětově unikátní technologií. Při použití jednobarevného ocelotisku musí výtvarník i rytec přenést stínování objektů do tónů jedné barvy a následně hloubky a stylu ocelorytiny, protože chybí barevná škála,
- na upraveném tiskovém listě jsou texty v češtině a angličtině – není časté pro vydání poštovních známek v mateřském jazyce,
- současně poštovní známka vychází formou pamětního listu s otiskem původní ocelové destičky použité k tisku známky a s přeškrtnutou hodnotou. Tento pamětní list bude nedílnou součástí katalogu pražské výstavy a nebude distribuován na žádném jiném místě ani jinou distribuční formou. Filatelisté, kteří chtějí mít kompletní sbírku českých poštovních známek musí tento pamětní list rovněž zahrnout do svých sbírek. První náklad 3600 ks bude v případě zájmu veřejnosti dotištěn.

Technické údaje:
Známka

Motiv:
celkový pohled na Pražský hrad z Novotného lávky (v podhledu z úrovně vodní hladiny směrem nahoru k hradu je v liniové kresbě mírně potlačen Karlův most, aby bylo zvýrazněno komplexní majestátné panoráma Pražského hradu). K pocitu monumentality motivu přispívá jak zvolený široký (panoramatický) formát známky v kombinaci s výškou známkového obrazu a současně výrazová bohatost jednobarevné ocelorytiny.

Výsledný rozměr:
68,4 x 27,2 mm (š x v bez zoubkování)

Způsob tisku:
ocelotisk z plochy na stroji Waite

Počet barev:
1

Texty na známce:
ČESKÁ REPUBLIKA (z verzálek), 17 Kč

Tisková forma:
upravený tiskový list o 5 známkových polích pod sebou. Na UTL jsou 2 známky pod sebou (shora na pozici 1 a 2), uprostřed na pozici 3 je potištěný středový kupon a následují 2 známky (na pozici 4 a 5)

Nominále:
4 x 17 Kč (základní výplatné po Evropě do 20 g)

Autor návrhu:
Akad. malíř a grafik Jan Kavan

Rytec:
Miloš Ondráček

Kupón:
kombinované obrazové a textové logo „Správa Pražského hradu“ a kombinované obrazové a textové logo „Česká pošta“ s přidaným názvem spolupořadatele ve verzálce „POŠTOVNÍ MUZEUM“. Rozměr kupónu je totožný s rozměrem známky

Text na kupónu v češtině a angličtině (ve verzálce):
Výstava Pražský hrad v umění poštovní známky, Praha 2010
Exhibition Prague Castle on Art of Postage Stamps, Prague 2010

Obálka 1. dne vydání (FDC)
FDC:
V levé části FDC kresba plastiky „Heraldický lev“ na vrchní části pylónu před Pacassiho branou od Vincenta Makovského

Způsob tisku:
ocelotisk z plochy

Razítko:
1 x razítko pro FDC s textem/domicilem PRAHA 012 – HRAD a datem 5. 5. 2010
2 x příležitostné poštovní razítko pro úřad PRAHA 012 – HRAD s textem PRAŽSKÝ HRAD V UMĚNÍ POŠTOVNÍ ZNÁMKY (ve verzálce) a stavitelným datem 12. 05. 2010 až 30. 08. 2010.

Datum vydání:
5. 5. 2010

Náklad:
55 000 tiskových listů (celkem 220 000 známek)
B. J.

Slovo k výstavě Pražský hrad v umění poštovní známky

Poštovní známky, malá umělecká dílka se zoubkovaným okrajem, jsou mnohdy inspirovány těmi nejkrásnějšími a nejhodnotnějšími díly minulosti. Více než stovce našich známek se stal námětem Pražský hrad. Jeho panorama, obrysy věží, architektonické detaily, zahrady, sochy a obrazy, to vše bylo transponováno rukama předních českých rytců. Sběratele, ale i historiky umění vzruší převedení do drobné grafiky. Poutavé je též sledování užitých technik tisku. Od tradičního knihtisku přes rotační ocelotisk (zprvu jednobarevný, později kombinovaný s hlubotiskem), vícebarevný ocelotisk z plochých desek až po ofsetový tisk současnosti. I když filatelisté zkoumají známky především v detailu, připravili autoři výstavy ucelený pohled na tuto část užitého umění. A aby byl příběh československé a české známkové tvorby uplynulých devadesáti let přístupný každému, jsou vystaveny originální návrhy provedené různými výtvarnými technikami; včetně liniových rozkreseb, otisků rytin, ryteckých a tiskových desek. Návštěvník je tak vtažen do děje vzniku poštovní známky a získá nové impulzy pro procházku Pražským hradem.

Možná si uvědomí paradox spojený se známkami – jsou tak malé, a přitom se s nimi setkává veliké množství lidí. Tvůrci mnohých poštovních známek byli současně autory významných realizací na Pražském hradě. Je jedno, zda to jsou vitráže, mozaiky, plastiky a kamenosochařská výzdoba, zda vznikly pro katedrálu nebo ve službě republice. To spojení ožívá, když se vysloví jména: Alfons Mucha, Max Švabinský, Cyril Bouda, Vratislav Hugo Brunner, Karel Dvořák, Karel Svolinský...


Aby zrak návštěvníků nepřejížděl pouze po skvostných kouscích papírů, jsou vystaveny předměty ze sbírek Pražského hradu a ze sbírek Metropolitní kapituly u sv. Víta. Ať již z depozitářů, reprezentačních prostorů, zámku v Lánech nebo katedrály. Výstava spojuje krásu známkové tvorby a bohatství fondů dvou státních sbírek. Je určena každému; filatelistům i těm, které fascinuje genius loci Pražského hradu, krása výtvarného umění a dovednost lidských rukou.

U příležitosti výstavy vydává Česká republika známku s námětem panoramatického pohledu na Pražský hrad (v upraveném tiskovém listu). Emisi doprovází obálka prvního dne vydání (FDC), nesoucí v obrazové části motiv heraldického lva od Vincence Makovského. Socha byla znovu vztyčena před severním vstupem do Hradu (tzv. Pacassiho bránou). 28. října 2009 ji slavnostně odhalil prezident republiky Václav Klaus s manželkou Livií Klausovou.

Katalog výstavy obsahuje vložený pamětní list s otiskem rytiny nově vydané známky. Po celou dobu výstavy bude na poště Praha 012 – Hrad používáno příležitostné razítko.

Alena Reichová a Jaroslav Sojka,

autoři expozice

On line soutěž o nejlepší známku EVROPA 2010 - Dětská kniha

On-line soutěž poštovních známek EUROPA je otevřena! Můžete volit svého favorita mezi známkami na http://www.posteurop.org/europa2010 a vyplnit volební lístek. Prosím povzbuďte své kolegy, kamarády ať jsou unášeni filatelistickým nadšením – každý hlas se počítá!!!

Tak jako v minulých letech bude jako motivace za hlas favorizované známce EUROPA 2009 dvěma náhodným hlasujícím předána cena ve formě kompletního setu známek EUROPA STAMPS 2010.

Pokud budete chtít další informace o soutěži EUROPA, prosím neváhejte kontaktovat PostEurop na administration@posteurop.org nebo na tel: +32 2 761 96 50.

Dík
Felix Styles
Management Assistant
PostEurop Headquarters

9. 5. 2010

Karel Hynek Mácha a Doksy 2010

K inauguraci známkového aršíku K. H. Mácha – Máchův kraj

Fenomén slavnostních prezentací a křtů některých poštovních známek a celin České republiky je u nás znám od roku 1996. Byl to klub filatelistů ve Žďáru nad Sázavou, který byl tehdy iniciátorem křtu poštovní známky s památkou UNESCO – poutního kostela na Zelené Hoře. Zástupy zájemců žádaly autogramy výtvarnice Evy Haškové a rytce Martina Srba. A tak se zrodila tradice, prosazovaná a financovaná řadou klubů filatelistů i odborných společností SČF. Postupně tento způsob propagace našich známek vzbudil zájem České pošty, s.p. Ta se nyní k těmto slavnostním událostem za velkého zájmu veřejnosti připojuje. Stačí nahlédnout do současného, Marií Chábovou zpracovaného internetového seznamu pošty Praha 016 – prodej filatelie. Česká pošta počítá v nejbližších týdnech s účastí na křtu známky „600. výročí Staroměstského orloje“ na Staroměstské radnici dne 18. června 2010, a známky „Chráněná krajinná oblast Žďárské vrchy“ den poté v Jimramově. Zřejmě tím vstupujeme do další
z forem vzájemně prospěšné spolupráce Svazu českých filatelistů s Českou poštou, s.p.

A teď zpátky k slavnostní inauguraci již v titulku zmíněného známkového aršíku na počest 200. výročí narození básníka „Máje“. Odehrála se za početné účasti veřejnosti v sobotu 1. května 2010 v Doksech u Máchova jezera. Hostitelem křtu byl tamní Památník Karla Hynka Máchy spolu s Vlastivědným muzeem a galerií v České Lípě. Aršík se známkou v nominální hodnotě 43 Kč na svěžím trávníku za budovou Památníku průzračně čistou vodou z Máchova jezera postupně skropili a pokřtili starosta města Doksy, ředitel odboru známkové tvorby generálního ředitelství České pošty Břetislav Janík, akademický malíř Jan Kavan, rytec a grafik Václav Fajt a předseda Svazu českých filatelistů. Program inauguračního odpoledne byl vskutku bohatý: autogramiáda tvůrců aršíku, vernisáž Máchovské výstavy „Místa spatřená a milovaná“, hudební vystoupení žáků a žaček ZUŠ Doksy a pozoruhodný skeč ze života K. H. Máchy v podání souboru Divadýlko na dlani. Celá tato kulturní a společenská událost značného dosahu byla součástí rozsáhlejšího projektu pod názvem „S Máchou za Máchou po Máchově kraji“. Zaštítil ji svým patronátem Svazek obcí Máchův kraj spolu s dalšími zúčastněnými partnery: městem Doksy, Městským kulturním zařízením v Bělé pod Bezdězem, OPS Máchovo jezero a Sdružením Českolipsko. Účastníci tohoto pozoruhodného křtu si odnesli hezký suvenýr – pamětní list s podpisy obou umělců a kašetovým razítkem od akademického malíře Jana Kavana (viz vyobrazení).

Lumír Brendl, předseda SČF

Křest Dášeňky - 12. května

Zvu čtenáře na křest známky emise EUROPA - dětská kniha Dášeňka do Muzea bratří Čapků v Malých Svatoňovicích, kde se 12. května od 15.00 hodin křest koná. I zde si návštěvníci odnesou příjemné vzpomínky z pěkného kulturního zážitku, tak jako v roce 2008, kdy se zde křtila známka emise Dětem - Pejsek a kočička. Tentokráte bude pro účastníky křtu pamětní list z dílny SSČSZ SČF.
Josef Fronc

Pozvánka na křest známky 600 let Staroměstského orloje


4. 5. 2010

LONDON 2010 a námetový kalendár

Priatelia,
dufam, ze sa vam dari a prijemne jarne pocasie znasobuje vasu dobru naladu.
Ako asi viete v Londyne sa kona od 8. do 15. maja svetova vystava LONDON
2010 - Festival of Stamps. Ak by ste mali buduci tyzden niekto cestu okolo, pozyvam vas v mene organizatorov aj na nametovy FIP seminar, ktory bude v utorok 11. maja priamo v priestoroch vystavy.
Viac informacii o vystave najdete na
http://www.postoveznamky.sk/podujatie.php?podujatie_id=60
a o nametovom seminari v prilohe.
Prehlad dalsich akcii pocas vystavy v Londyne najdete na:
http://www.london2010.org.uk/component/content/article/39/96-all-exhibitions-and-events

Nech sa vam dari a mnoho radosti nielen z filatelie, VJA!
--
Dr. Vojtech Jankovic
Stromova 38, 831 01 Bratislava, Slovak Republic
Phone: +421 2 5479 3965
Mobile: +421 908 729 017
mailto:vojtech.jankovic@gmail.com

Dále:
http://www.japhila.cz/pdf/LONDON_2010_FIP_Thematic_Seminar.pdf

2. 5. 2010

Křest aršíku Karel Hynek Mácha v Doksech







Březnová emise aršíku byla pokřtěna až 1. máje v Máchově kraji, v Památníku K. H. Máchy v Doksech.

Zhruba 60 hostů v čele se starostou Doks a s oběma autory aršíku - akad. malířem a grafikem Janem Kavanem a rytcem Vladimírem Fajtem - měla velmi hezkou kulturní vložku. Přišel totiž sám Karel Hynek Mácha v podání charismatickcý hherů Divadýlka na dlani. Budiž řečeno, že herecký výkon Máchy byl sympatický a přesvědčivý. Aršík se křtil symbolicky - byl zalit vodou z velkého džbánu z Máchova jezera. K dispozici byl vkusný pamětní list i denní razítko! Pravděpodobným autorem pamětního listu byl agilní Josef Fronc, který pomáhá podobné křty organizovat po celé republice. Obětavě se zúčastnil i předseda SČF Lumír Brendl. Proč obětavě? Protože bezprostředně předtím zdolal se svou sestrou Světlou Brendlovou pěšky výšlap na strmý Bezděz.
Je jen škoda, že organizace křtu trošičku zaskřípala na konci a hudební vystoupení žáků ZUŠ Doksy probíhalo až po ukončení křtu, kdy se účastníci vrhli jednak na razítkování suvenýrů a jednak k oběma autorům kvůli autogramům.
Několika fotografiemi se vracíme ke křtu. Aršík v podobě dortu s fototapetou aršíku byl velmi dobrý, množství občerstvení přes velkou účast hostů také "stačilo". Děkujeme všem organizátorům.
Text a foto z mobilního telefonu: B. J.

Další informace: