31. 8. 2014

Pozvánka na 48. výstavku odboru Známková tvorba

Srdečně Vás zveme na 48. výstavku odboru známkové tvorby České pošty, s.p., která bude pořádána ve středu 3. září 2014 v prostorách bývalé prodejny filatelie v prvním patře budovy Hlavní pošty Praha 1 (ochoz nad dvoranou – jako obvykle). Budete mít výjimečnou možnost si zde prohlédnout výtvarné návrhy, rytecké rozkresby a podklady pro tisk vydaných poštovních známek, FDC, razítek na FDC a dopisnic, které vycházejí 3. 9. 2014. U přepážek č. 29/30 si můžete od 08:00 hod. do 18:00 hod. zakoupit známky, FDC, cartes maxima, pohlednice a dopisnice pro následnou autogramiádu.
• Aršík „Ochrana přírody - Beskydy“, nominální hodnota 76,- Kč, autoři Libuše a Jaromír Knotkovi, rytec Martin Srb.
• Příležitostná známka „Osobnosti: Karel Starší ze Žerotína (1564 – 1636)“, nominální hodnota 29,- Kč, autor Karel Zeman, rytec Jaroslav Tvrdoň. 
• Výplatní známkový sešitek „Česká auta – Škoda II.: Škoda Populár Monte Carlo r. 1938, Škoda Superb 3000 r. 1941“, nominální hodnota A (13,- Kč), autor Václav Zapadlík.
• Příležitostná dopisnice „Praga Piccola – Sběratel 2014“, nominální hodnota známky „A“ (prodejní cena 13,- + 5,- Kč), autor Václav Zapadlík. 
Účast přislíbili: manželé Knotkovi, Martin Srb, Karel Zeman, Jaroslav Tvrdoň, Václav Zapadlík.
Program:
14:00 hod. otevření výstavky pro veřejnost
15:15 hod. zahájení s autory – představení nových známek a celin
16:30 hod. ukončení akce
Prosíme, pro autogramiádu si nachystejte pouze materiály, které byly v den výstavky vydány a přizpůsobte jejich počet tak, aby se dostalo na všechny, tzn. na osobu maximálně 10 ks k podpisu od jednoho autora! 
--
Marie Chábová
vedoucí oddělení
Prodejna známkové tvorby
Jindřišská 14, Praha 1
--
Tel.: +420 221 131 420
GSM:  +420 605 220 617
--                               
Korespondenční adresa:
Česká pošta, s. p.
Prodejna známkové tvorby
poštovní přihrádka 13
111 21 Praha 1

Když dva dělají totéž, není to totéž

Lidová tvořivost u padělků je úsměvná, ale trestná
Ušetřit, vydělat, okrást, nebo předvést adresátovi svůj výtvarný talent? To jsou otazníky, které vyvstávají v okamžiku, kdy se v poštovní síti podaří zachytit padělanou známku. Česká pošta ve spolupráci s policií vyšetřuje případy falšovaných známek, ty byly zachyceny v poslední době na různých místech České republiky. 
Případy novodobých umělců se začaly množit v posledních třech letech. „Je to druhá etapa padělků, první tu byla na začátku devadesátých let,“ uvedl Břetislav Janík, ředitel odboru známkové tvorby a navázal: „Celá situace souvisí s tím, že se změnily státní kolky. Tiskárna je udělala velice kvalitně, takže padělatelé už nemají tolik možností jak je padělat, tak se vrátili ke známkám. Zřejmě se domnívají, že je to jednodušší. V případech z posledních měsíců byly padělány tři obrazy známek. Jednotlivé případy jsou v šetření Policie ČR, takže bohužel nemůžeme větší detaily prozrazovat.“
Falzifikáty poštovní ceniny lze rozdělit na několik skupin, jednou z nich jsou  „Padělky známek ke škodě filatelistů“ – ty se ekonomiky České pošty nedotýkají. Pro filatelistu je pak nevítaným překvapením, kdy na místo známky, která obohatí sbírku vlastní bezcenný kus papíru, který pochází z dílny podvodníka. 
Druhou skupinou jsou „Padělky známek ke škodě České pošty“, kde už se promítá ekonomický efekt,  jednoduše řečeno,  krácení poštovného hrazeného Poště. 
Na listovních zásilkách se dají zachytit jak podařené exponáty, které jsou od pravé poštovní ceniny složitě rozpoznatelné, až po ty, které „vtipálci“ malují sami. „Vyskytují se nám jednak takové primitivní pokusy, kdy někdo vezme pár známek, například s Fifinkou, ofotí je na kopírovacím stroji, známky rozstříhá, nehraje si se zoubkováním, nalepí lepidlem na dopis či pohled a odešle,“ popisuje Břetislav Janík. 
Jeden kuriózní případ podobného ražení zaujal i média, kdy jeden notorický stěžovatel, takto známky kopíroval a posílal je na dopisech, které adresoval mimo jiné i Vládě ČR či poslancům. 
Nejsou to však jen běžní domácí kutilové, kdo se pouští do tvorby známek. Rovněž se v posledních letech rozšířily i tiskárenské padělky. V těchto případech je oskenován celý arch známek a tam, kde je naznačeno vroubkování (zoubkování - pozn. B. J.) – dírky mezi známkami - tak tam padělatel jednoduše pomocí hřebíku nebo silnější jehly křivě naznačí zoubkování, tak aby se známky od sebe daly oddělit.      
„Co se obecně ví, objevily se padělky známky cestovatele Alberto Vojtěcha Friče, které byly vydány v roce 2012. V případě těchto známek to byla falza dost profesionální, zde bylo paděláno i zoubkování, jediný rozdíl je v tom, že selhala ofsetová technika. Naše, pravé známky, jsou vyvedeny v nejvyšším rozlišení, s ochrannými prvky, s ochranným cartaxovým nátěrem, což samozřejmě tyto padělky nemají,“ říká ředitel poštovní známkové tvorby. 
Tím výčet „uměleckých disciplín“ v oblasti padělání nekončí. Objevují se i  případy, kdy si padělatel vytvoří známku zcela podle svého gusta. Vymyslí si motiv, vystříhá známku se zoubky či bez, nalepí a odešle do světa. 
„Pro naše pošťáky je, nyní těžší orientovat se ve známkách, které vyšly, a to i z toho důvodu, že jsme před dvěma lety zavedli Vlastní známky, které neprochází poštovním Věstníkem ani informacemi pro veřejnost, tak je občas těžké určit, zda to je či není pravé,“ přiznává Břetislav Janík, ale na druhou stranu dodává, že přehled všech platných známek včetně těch Vlastních je k nahlédnutí na stránkách České pošty. „Vlastní známky mají spoustu ochranných prvků, a to včetně mikrotextu přímo na cenině, kde je napsáno Česká pošta, což samozřejmě ty kreslené nemají. Může se ale stát, že výjimečně i takové známky projdou poštovním provozem,“ doplňuje. 
Od roku 1993 vydala Česká pošta celkem 820 známek, každou z nich lze na přepážkách přijmout, známky platí od data vydání až do odvolání. Zatím žádná z nich dosud odvolána nebyla. 
Kde se padělek objeví nejčastěji
Třídící centra České pošty jsou nejčastějším místem, kde se na podvod přijde. Po celé republice je jich devět. Dopisy a pohledy procházejí mimo jiné pod UV lampou, která dokáže bezpečně padělky známek odhalit. Stroj pak kopie vyřadí a adresát žádnou zásilku už do rukou nedostane. Zato ji do rukou dostane policie. Padělatel stejně jako recesista pak může dostat podle výše škody až 8 let vězení. 
„Odhaduje se, že  škoda, která vznikla tou novodobou činností padělatelů, za poslední tři roky může dosahovat výše až jednoho milionu korun z uplatněných známek, které se nějakým způsobem nezachytily, například tím, že neprocházely přes třídící stroje,“ vyčíslil škody Břetislav Janík.
A jak poznat padělanou známku pouhým okem? 
Důležitá je orientace podle vzorů – všechny platné známky jsou k vidění na webových stránkách České pošty, pozornost je nutné věnovat zoubkování, mikrotextu, stejně tak i kvalitě a ostrosti obrazu. A co dělat, pokud se podaří zachytit podezřelou známku. Návod je jednoduchý, v první řadě by se měla skutečnost oznámit vedení pošty a zásilka by měla být poslána na odbor známkové tvorby nebo na odbor inspekce. Odbor známkové tvorby zajišťuje atest u znalců, kteří potvrdí, či vyvrátí, zda je zachycená známka pravá či nikoli, případně se odesílají do Poštovní tiskárny cenin, která má vzorky vydaných známek a pozná svou práci. 
„Odbor inspekce naváže součinnost s policií a hledá v poštovním provozu místo, kterým se známky dostaly do oběhu a osobu, která je použila,“ říká Petr Brázda, ředitel odboru inspekce s tím, že práce to není jednoduchá: “Je to jako hledání pacienta nula při epidemii. Cílem je eliminovat zdroj falz ku škodě České pošty.“
Varování pro ty, kteří si z jakéhokoliv důvodu zkusí nalepit falešnou známku na svůj dopis je prosté. „Uvědomte si, že svou činností probouzíte tu část poštovního a policejního systému, který má k dispozici velmi tvrdé sankce a neváhá je použít,“ uzavírá Petr Brázda. 
Kateřina Koubová, Česká pošta, s.p.
--
Výňatek z Trestního zákoníku - Zákon č. 40/2009 Sb. § 246 Padělání a pozměnění známek
(1)  Kdo padělá nebo pozmění poštovní nebo kolkové známky v úmyslu způsobit jinému škodu nebo opatřit sobě nebo jinému neoprávněný prospěch, nebo kdo takové známky úmyslně uvádí do oběhu nebo jich užije jako pravých, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok, zákazem činnosti nebo propadnutím věci nebo jiné majetkové hodnoty.
(2)  Odnětím svobody na šest měsíců až pět let nebo peněžitým trestem bude pachatel potrestán, a) spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 ve značném rozsahu, nebo b) získá-li takovým činem pro sebe nebo pro jiného značný prospěch.
(3)  Odnětím svobody na dvě léta až osm let bude pachatel potrestán, získá-li činem uvedeným v odstavci 1 pro sebe nebo pro jiného prospěch velkého rozsahu.

Česká pošta v Bruntále a spolek Klub Za starý Bruntál

Historická fotografie budovy pošty a Gabrielovu domu v roce 1936
Pavel Rapušák, předseda Rady Klubu Za starý Bruntál

Poštovní noviny: Ne veletrhu Sběratel potkáte Louis de Funese i Profesionály


Poštovní noviny před veletrhem Sběratel přinesly celostránkovou upoutávku na jeho obsah:
- Četník ze Saint Tropéz oslaví na Sběrateli 100 let
- Kupte si nejkrásnější známku světa
- Chcete dostávat zdarma pohlednice z celého světa? Staňte se postcrosserem!
- Haló tady Bodie, centrálo, slyšíte mě?
- Zveme vás do ZOO na poštovních známkách, tentokráte do Beskyd
- Česká pošta rozšiřuje svůj vozový park
- Profesionálové z CI2 v Praze ze Sběratele rovnou na Den letiště Praha Letňany
- Výstava Praga Piccola chce popularizovat filatelii
- Uskočte, přijíždí motocyklová pošta
Jindřich Jirásek

L. Helcl: 1. světová válka - poštovní doklady z okresu Litoměřice

Vážení přátelé, školní i filatelistické prázdniny končí a nastává nová sezóna, která nás vítá celou řadou zajímavých akcí. Dovolujeme si vám připomenout klubovou schůzku, která se bude konat ve čtvrtek 4.9.2014 od 16 hod. v sále Dřevák v 1. patře Domu Portus (občanské sdružení Život 90), v Praze 1, ulice Karolíny Světlé 18 (roh s ulicí Betlémskou) a jejíž součástí bude přednáška Ing. Ladislava Helcla "1. světová válka - poštovní doklady z okresu Litoměřice", doprovázená promítáním ukázek ze sbírky přednášejícího. 
Kompletní program klubových přednášek v sezóně 2014 - 2015 naleznete v příloze k tomuto e-mailu, ale chtěli bychom poznamenat, že naše klubové internetové stránky již informovaly jak o první klubové schůzce po prázdninách, tak i o přednáškovém cyklu, a to na konkrétních webových adresách http://www.kf0015.cz/?p=17694 a http://www.kf0015.cz/?p=17642
Naše rozsáhlé internetové stránky http://www.kf0015.cz/ již přebraly funkci hlavního informačního média klubu na rozdíl od dřívější praxe častých hromadných zpráv jednatele. Velmi aktuální jsou zde zejména informace týkající se veletrhu Sběratel, který otevírá své brány rovněž ve čtvrtek 4.9.2014 - viz http://www.kf0015.cz/?p=19629, http://www.kf0015.cz/?p=19707 a http://www.kf0015.cz/?p=19759, které rovněž odkazují na http://www.sberatel.info/cs
Závěrem bychom rádi vyjádřili přesvědčení, že na čtvrteční klubovou schůzku se dostaví ve velké míře účastníci klubové novinkové služby, neboť pro ně budou samozřejmě připraveny objednané novinky - viz zejména http://filatelie.ceskaposta.cz/cz/filatelie/znamky/aktualni-emise/default.php
Na přelomu srpna a září 2014 vás za výbor Klubu filatelistů, sběratelů specializovaných oborů, 00-15 Praha zdraví
Ing. Pravoslav Kukačka, jednatel a správce klubové e-mailové schránky

29. 8. 2014

Cartes Maxima (CM) veletržní správy na téma auta Václava Zapadlíka

Rádi Vás můžeme seznámit s čerstvou novinkou, kterou můžete zakoupit na veletrhu Sběratel již ve čtvrtek 4. září 2014. Jak je u těchto CM již běžné, jsou podkresleny pérovkou a naznačeny jsou i poštovní známky (tentokráte již ve zmenšené velikosti, aby nedělala podkresba pro známku problém s nalepením). Obě analogické dopisnice jsou z autorské dílny pořadatelů veletrhu Sběratel - Double Impact s.r.o. (po schválení autorem Václavem Zapadlíkem a především Českou poštou - použití kresby k obrazu známky).
B. J.

Olympsport - skončila nám aukce

Tak zase máme další kolo písemného prodeje za sebou. Řekněme se střídavými úspěchy. V dlouhodobém porovnávání dochází k tomu, že známky jako takové na odbyt nejdou skoro vůbec, zatím co u celistvostí a celin se jenom zvyšují nároky na kvalitu. Pravdou je, že dobré věci se stále dobře prodají, i když mnohdy za cenu výrazně nižší než tomu bylo v minulosti. Je tomu tak proto, že trh se zasytil a při tom členská základna klesá. Budeme-li chtít v této akci pokračovat, bude to chtít pečlivější výběr zařazeného materiálu.
Nyní již probíhají pouze závěrečné akce jako rozesílání získaných materiálů, dodatečný doprodej a vyrovnání s majiteli. K tomu jsme přijali tentokrát následující opatření. 
Výsledky najdete na našem webu www.olymp-sport.cz pod heslem písemný prodej. Tam se můžete podívat, co ještě zbylo a zda by se Vám to nehodilo. Objednávky těchto neprodaných položek můžete zasílat na známé adresy obratem, materiál získáte za základní vyvolávací cenu, bez jakýchkoliv dalších přirážek.
Hrajeme podle přísloví „Kdo dřív příjde…“, znáte, že ano? Těm, kteří se objeví na velkoakci Sběratel v Praze o příštím víkendu, můžeme vydražený materiál předat tam. Budeme tam ale pouze v pátek 5. 9. po obědě a vědět o nás budou u stánku SČF. Chcete li tento servis donášky skoro až do domu využít, musíte nám to dát vědět mailem na adresu olympsport@gmail.com
Nedostaneme-li od Vás avizo, že budete na Sběrateli a chcete tam materiály dovézt, odešleme Vám je v sobotu 6. 9.poštou. Ti, kteří vědí, že nebudou dodatečně dražit, mohou na stejný mail dát o tom zprávu a materiály jim budou odeslané poštou již zítra. Tak, snad jsou pokyny dostatečné, budeme se těšit na shledanou.
No a na shledanou se těšíme i na setkání OS ve Svitavách 27. 9. při národní filatelistické výstavě 27. 9. Do té doby ale zřejmě obdržíte i nový zpravodaj.
Jarda Petrásek

Náklady známek, vycházejících 3. září 2014

Ochrana přírody - Beskydy:  62.000 aršíků
Osobnosti: Karel st. ze Žerotína: 10.000 tiskových listů, tj. 500.000 známek
Výplatní známkový sešitek: V. Zapadlík - Česká auta - Škoda II.: prvotní náklad 120.000 sešitků po 8 známkách (960.000 známek).
Příležitostná dopisnice: Sběratel - Praga Piccola - 5.000 ks
Dopisnice Svitavy: 3.300 ks
Dopisnice Sběratel: 5.600 ks
Postfila

R. Kolář: Manuál ke hledání v šestijazyčném tematickém katalogu...

1. Návod hledání v šesti jazyčném www filatelistickém katalogu
Zatím asi nejdetailněji členěný světový námětový filatelistický www katalog/ zatím zdarma v šesti evropských jazycích
Zároveň je zde uvedeno i katalogové označení Michel a Yvert, které je v Evropě nejpoužívanější (u některých i označení Scot). Dá se hledat např. pod následujícími odkazy a aktualizovat konkrétní stát čí území či rok vydání ale i klíčového slova např. OSOBNOSTI nebo z výběru více než stovky námětů.
- pro nás se zaměřením i na Archeology, Arctica + Antarctica, Atom, Energie, Folklor, Chemie, Geology, Mining, Nobel aj.
PROTOŽE SE MNOŽÍ DOTAZY NA ZPŮSOBY ZOBRAZOVÁNÍ, předkládám Návod k používání:
Po aktivaci 
http://www.freestampcatalogue.com/app
tento odkaz nelze otevřít z přímo z předchozího řádku ale musí se zkopírovat
http://www.postbeeld.com/en/fsc/home/app
V horní černé liště zcela vpravo si nastavte prohlížecí jazyk. Dále v bílé virtuální tabulce si zvolte ikonu (COUNTRY) konkretní území a můžete prohlížet všechny jeho běžně vydané známky, soutisky a aršíkové bloky.
Pak zvolte ikonu (TOPIC), kde je uvedena spousta námětů neb ikonu (YEAR) rok vydání.
Pod zobrazenými známkami bývá uveden rok vydání, katalogové označení, cena v euro s možností objednání ikonou nákupního košíku.

2. Světová poštovní unie (UPU) také umožňuje vyhledávání např. příležitostných razítek, Card maximum, známek, pří-tisků, FDC apod. 
(návod k otevření) 
 –  pomocí www nabídek jednotlivých územních poštovních společností (nezávislý systém) 
www.upu.int
toto je hlavní stránka, ze které lze vyhledat až k národnímu názvu poštovní organizace
aktivovat:
na horní liště - The UPU
v levém sloupci – Member countries
po aktivaci se objeví seznam členských zemí dle abecedy
http://www.upu.int/en/the-upu/member-countries.html
dá se otevřít i jednotlivá země, kde je uveden národní název poštovní organizace a zkratka země dle ISO Code 3166/Alpha-2 (pro Českou republiku platí cz)
při aktivaci Národního názvu poštovní organizace se otevře oficiální www stránka, na které se dají hledat vydané poštovní známky, FDC, obálky s pří tisky, příležitostná razítka aj.
například:
Slovenská pošta -  katalog – produkty – pečiatky aj.
Česká pošta – filatelie – příležitostná razítka aj
Chile – products – fila - atd.
Doporučuji si nejprve odzkoušet na České a Slovenské poště a pak teprve zkusit zahraniční.
Radek Kolář

R. Kolář: Manual for searching in the six-lingual web catalogue....

1. Manual for searching in the six-lingual web catalogue
Probably the most detailed structured thematic philatelic web catalogue worldwide so far / still free in six European languages.
There is also given catalogue number of Michel and Yvert which are most commonly used in Europe (for some also Scott number). It is possible to search e.g. at the following links and update specific country, region or year of issue but also by a keyword e.g. personality or select from more than hundreds of topics.
- for us focusing on Archeology, Arctica + Antarctica, Atom, Energy, Folklore, Chemistry, Geology, mining, Nobel, etc.
BECAUSE OF MANY QUESTIONS TO METHOD OF DISPLAYING, I present the Instructions for use:
after activation
http://www.freestampcatalogue.com/app
this link can not be opened directly from the previous line but must be copied
http://www.postbeeld.com/en/fsc/home/app
In the top black bar on the far right, adjust the displaying language. Then, in the white virtual table select the icon (COUNTRY), the specific region and you can view all the commonly issued stamps, se-tenants and miniature block-sheets. 
Then select icon (TOPIC), where plenty of topics are listed, or icon (YEAR) – year of issue.
Under the displayed stamps the year of issue is stated, together with catalogue number, price in euro and possibility to order by the shopping cart icon.
--
2. Universal Postal Union (UPU) also enable searching of e.g. occasional commemorative postmarks, Card maximum, stamps, surcharges, FDC etc.
(instructions for opening)
- using web offers of individual regional postal companies (independent system)
(návod k otevření) 
 –  pomocí www nabídek jednotlivých územních poštovních společností (nezávislý systém) www.upu.int
This is the main page from where it is possible to search throught up to national name of postal organization
activate:
on the top bar – The UPU
in the left column – Member countries
after activation, the list of member countries in alphabetical order will appear
http://www.upu.int/en/the-upu/member-countries.html
it is also possible to open an individual country, mentioning the name of the national postal organization and country abbreviation according to ISO Code 3166/Alpha-2 („cz“ for the Czech Republic). 
after activation of the national title of the postal organization, you will open official website, where is possible to search issued postage stamps, FDC, envelopes with surcharges, commemorative postmarks, etc.
for example:
--
Slovak Post Office – Catalogue – Products – Postmarks etc.
--
Czech Post – Philately - commemorative postmarks, etc.
--
Chile – Products – Fila, etc.
I recommend to first test on the Czech and Slovak post office and then try the foreign ones.
Radoslav Kolář

Již v sobotu komentovaná prohlídka: Zapřažená krása/ Kočáry, saně a nosítka 18. - 20. století

Dobrý den, pracovníci Poštovního muzea vás srdečně zvou na Pražský hrad!
V sobotu 30. srpna 2014 od 17 hodin se uskuteční komentovaná prohlídka výstavy Zapřažená krása/ Kočáry, saně a nosítka 18. - 20. století, kterou povede hlavní kurátor výstavy Mgr. Jaroslav SOJKA.
Unikátní exponáty zapůjčilo ze svých sbírek i Poštovní muzeum a náš restaurovaný kočár Ferdinanda I. Dobrotivého zve do Jízdárny na plakátech po celé Praze.

Kočáry i saně z Poštovního muzea najdete na čestném místě jedinečné expozice v Jízdárně Pražského hradu. (www.kulturanahrade.cz)
-- 
S pozdravem,
Marie Chábová
vedoucí oddělení
Prodejna známkové tvorby
Jindřišská 14, Praha 1
--
chabova.marie@cpost.cz
Tel.: +420 221 131 420
GSM:  +420 605 220 617 
--
Česká pošta, s.p.
Prodejna známkové tvorby
pošt. přihrádka 13
111 21 Praha 1
--

Herausgabe der Inlandspostkarte SBĚRATEL / SAMMLER

Herausgabe der Inlandspostkarte
SBĚRATEL / SAMMLER

Das Ministerium für Industrie und Handel der Tschechischen Republik gibt am 3. September 2014  die Inlandspostkarte „Sammler“ mit der eingedruckten Buchstabenmarke „A“ heraus. Der Buchstabe „A“ entspricht der Gebühr für einen Inlands-Standardbrief bis 50 g. Nach der aktuellen Postgebühren-Liste am Ausgabetag entspricht das dem Wert von 13 CZK. 
Auf der Buchstabenmarke „A“ ist das Logo der Messe „Sammler“ abgebildet.  Unter der Marke befindet sich eine Mikrolinie mit dem tschechischen Mikro-Text Tschechische Post, PTC, 2014. Auf der linken Seite der Marke sind das Logo der Tschechischen Post und ein Hologramm zum Schutz vor Fälschungen platziert. Im linken Teil der Postkarte ist das Logo Praga Piccola abgebildet – Internationale philatelistische Ausstellung.  
Die Postkarte wird anlässlich des ersten Jubiläums der internationalen philatelistischen Ausstellung Praga Piccola herausgegeben,  die von dem diesjährigen Jahrgang  die Messe „Sammler“ begleiten wird. Die Ausstellung verläuft gleichzeitig mit der Messe auf dem Messegelände PVA Expo Letňany in Prag  vom 4. bis zum 6. September 2014. Thematisch hat sich Praga Piccola mit den ausgestellten Exponaten auf das Jubiläum des sog.  großes Krieges und Zerfalles von Österreich-Ungarn konzentriert. Die Ausstellung wird auch künftig vor allem der Laienöffentlichkeit bestimmt, der sie die Schönheit der Sammlerschaft zeigen und zur Philatelie neue Interessenten  anziehen soll. 
Der Autor des gestalterischen Entwurfs der Briefmarke und der Postkarte ist der Graphiker Václav Zapadlík. Die Postkarte hat die Postwertzeichen-Druckerei Prag mit mehrfarbigem Offsetdruck gedruckt. 
Der Verkaufspreis der Inlandspostkarte beträgt 18 CZK und sie ist ab dem 3. September 2014 gültig.
Česká pošta, s.p.

Issue of the commemorative postcard SBĚRATEL / COLLECTOR

Issue of the commemorative postcard
SBĚRATEL / COLLECTOR

On the 3rd  September, 2014 the Ministry of Industry and Trade of the Czech Republic is going to issue a commemorative postcard Collector with imprinted literal postage stamp „A“. The letter „A“ corresponds to the price of an ordinary domestic letter – standard to 50 g in accordance with the Price list of basic postal services in the current version – at present amounting to CZK 13.
A definitive A-stamp depicts the logo of the fair Collector. Under the stamp is the microline with the Czech microtext Czech Post, PTC, 2014. To the left of the stamp is the logo of Czech Post and a hologramm serving as a protective component.On the left-hand side of the postcard is depicted the logo Praga Piccola – the International philatelic exhibition.
The postcard is issued on the occassion of the first year of the International philatelic exhibition Praga Piccola which from this year will accompany the Collector fair . The exhibition will take place together with the fair on the exhibition grounds PVA Expo Prague – Letňany from the 4th till 6th September, 2014. This year, Praga Piccola exhibits examine the anniversary of the Great War (WW) and breakdown of Austria-Hungary. The exhibition will continue to focus on members of the general public with the aim of showing them the beauty of the art of collecting and of attracting new prospective collectors.
The author of the graphic arrangement of the stamp and of the postcard is the graphic artist Václav Zapadlík. The postcard has been printed by the Post Printing House in Prague by full-coloured offset.
The selling price of the postcard is 18 CZK and the postcard is valid  from the 3rd September, 2014.
Česká pošta, s.p.

Václav Zapadlík – Tschechische Autos – Škoda II.

Herausgabe des Briefmarkenheftchens mit 2 verschiedenen selbstklebenden Freimarken
Václav Zapadlík – Tschechische Autos – Škoda II. 


Ausgabetag: 3. September 2014
Entwurf: Václav Zapadlík
Format: 50 x 29 mm
Nennwert: „A“ (entspricht dem Preis für einen Standard - Inlandsbrief bis zu 50 g. Nach der aktuellen Postgebühren-Liste am Ausgabetag entspricht das dem Wert von 13 CZK)
Druck der Briefmarken: Mehrfarbiger Offsetdruck
Druck der FDC´s: Offsetdruck in Blauviolet
Markenheftchen: 8 Stk. (2 x 4) verschiedene selbstklebende Freimarken 
Anzahl der FDC´s: 2 Stk. 
Herausgeber: Ministerium für Industrie und Handel der Tschechischen Republik
Hersteller: Postwertzeichendruckerei, Ortenovo nám. 16, 
170 04 Praha 7
Lieferant: PostFila, Exportabteilung, Ortenovo nám. 16,  CZ-170 24  Praha 7
--
Herausgabe des Briefmarkenheftchens mit 2 verschiedenen selbstklebenden Freimarken
Václav Zapadlík - Tschcehischen Autos – Škoda II. 
Heftchen: ein Markenheftchen mit 2 x 4 verschiedenen selbstklebenden Freimarken, vier Stücke von jeder Briefmarke. Auf der Vorderseite des Markenheftchens sind 4 Autos abgebildet: 
Škoda Popular 1935, Škoda Popular 1939, Škoda „Tudor“ 1101 Jahrgang 1947 und Škoda Rapid 1937. Innerhalb des  Markenheftchens sind 8 Marken (2 x 4). Auf der Rückseite sind über den Text in  tschechischer und englischer Sprache das Selbstporträt des Autors und darunter die Signatur von V. Zapadlík, ein Strichcode, das Logo der Tschechischen Post und ein Hologramm, das als Schutzelement dient.
Briefmarken: Autos: a) Škoda Popular Monte Carlo - 1938, und b) Škoda Superb 3000 - 1941 Die Briefmarken werden in Form eines Heftchens zu 4 Stücken von jeder Briefmarke herausgegeben.
Ersttagsbriefe: Autos der gleichen Marken: a) Škoda Popular Monte Carlo aus dem Jahre 1938 und 
b) Škoda Superb 3000 aus dem Jahre 1941. Auf den Stempeln sind abgebildet:
a) die Silhouette von Škoda Popular Monta Carlo und der Text: Praha, 3.9.2014 und
b) die Silhouette von Škoda Superb 3000 und der Text: Mladá Boleslav, 3.9.2014 
Václav Zapadlík ist am 23. 9. 1943 in Prag geboren. In den 90-er Jahren hat die ganze Welt begonnen sich für seine zeichnerische Kunst zu interessieren. Er hat mit dem renommierten Automuseum Blackhawk Automotive Museum zusammengearbeitet. Seine Werke finden wir in den Galerien in San Francisco und Pebble Beach. Nach dem Erfolg seiner Briefmarkenhefte "Weltberühmte Autos" und "Tschechische Autos - Škoda I" kommt die Tschechische Post mit dem zweiten Markenheftchen, das den Kraftfahrzeugen Škoda gewidmet ist. Die Ausgaben mit dieser Thematik – Historische Kraftfahrzeuge, wird fortsetzen.
Česká pošta, s.p.

Václav Zapadlík - Czech Cars – Škoda II.

Issue of the stamp booklet with 2 different definitive postage stamps
Václav Zapadlík - Czech Cars – Škoda II.

On the 3rd September, 2014 the Ministry of  Industry and Trade  of the Czech Republic will  issue a self-adhesive stamp booklet with 2 different definitive postage stamps with imprinted letter „A“  from the issue Václav Zapadlík – Czech cars – Škoda II. The  letter „A“ corresponds to the price of an ordinary domestic letter – standard to 50 g in accordance with the Price list of basic postal services in the current version – at present amounting to CZK 13.
On 2 different self-adhesive stamps are depicted these cars: Škoda Popular Monte Carlo, vintage 1938 (a) and Škoda Superb 3000, vintage 1941 (b).
Václav Zapadlík was born on the 23rd September, 1943 in Prague. In the 90s the whole world began to be interested in his painting art. He cooperated with the Blackhawk Automotive Museum, we can find his works  in galleries in San Francisco and in Pebble Beach. After the success of his stamp booklets “World cars” and “Czech cars – Škoda I” the Czech post comes with a second booklet dedicated to cars Škoda. Issues on the theme of historic cars will continue
The author of the graphic arrangement is Václav Zapadlík.
The both stamps, sized 50 x 29 mm  will be printed  by  the Post  Printing House in Prague  by multicoloured offset and will be issued  in  a self-adhesive stamp booklet four pieces of each stamp.  The front page of the booklet  depicts four cars: Škoda Popular 1935, Škoda Popular 1939, Škoda „Tudor“ 1101, vintage 1947 and Škoda Rapid 1937. Inside of the stamp booklet are 8 stamps (2 x 4). On the back side over the text in Czech and English language is placed a self-portrait of the author and below his signature, barcode, logo of the Czech Post and a hologram serving as a protective element. 
There  will be  2 First Day Covers incl. commemorative cancellations. In the picture part of the covers are  depicted cars of the same brands as on the stamps: Škoda Popular Monte Carlo (a), and  Škoda Superb 3000, vintage 1941 (b). The covers are  printed by offset  in blue-violet. On the postmarks are depicted a) the silhouette of Škoda Popular Monte Carlo and the text: Praha, 3.9.2014 and b) the silhouette of Škoda Superb 3000 and the text: Mladá Boleslav, 3.9.2014
The stamps are valid from 3rd September, 2014.  
--
Issue of the stamp booklet with 2 different definitive postage stamps
Václav Zapadlík - Czech Cars – Škoda II.
Date of issue: 3rd September, 2014
Graphic arrangement: Václav Zapadlík
Picture size: 50 x 29 mm
Face value: „A“ (= the price of an ordinary domestic letter – standard to 50 g in accordance with the Price list of basic postal services in the current version – at present amounting to CZK 13)
Method of the printing of the stamp: Multicoloured offset
Method of the printing of the FDC´s: Offset in blue-violet
Number of stamps in the stamp booklet: 8 pcs (2 x 4)
Number of the FDCs: 2 pcs
Subject of  stamps: 2 different cars: a) Škoda Popular Monte Carlo - 1938, b) Škoda Superb 3000 - 1941 
Subject of the  FDC: 2 cars of the same brands as on stamps: a) Škoda Popular Monte Carlo - 1938, b) Škoda Superb 3000 - 1941
Editor: Ministry of  Industry and Trade of the Czech Republic
Producer: Post Printing House, Ortenovo nám. 16,
CZ-170 04 Praha 7
Supplier: PostFila, Export Department,
Ortenovo nám. 16, CZ-170 24 Praha 7
Česká pošta, s.p.

Persoenlichkeiten: Karl der Ältere von Zerotein (1564-1636)

Herausgabe der Sondermarke
Persoenlichkeiten: Karl der Ältere von Zerotein (1564-1636)

Ausgabetag: 3. September 2014
Entwurf: Karel Zeman
Stich: Jaroslav Tvrdoň
Grösse: 40 x 23 mm
Nennwert: 29 CZK 
Druck der Briefmarke: Rotationsstahldruck in Schwarz komb. mit Tiefdruck in Rot, Braun, Gelb und Ockergrün
Druck des FDC´s: Flachstahlplattendruck in Rotbraun
Gedruckt in Bögen zu: 50 Stk. 
Anzahl der FDC´s: 1 Stk.
Herausgeber: Ministerium für Industrie und Handel der Tschechischen Republik
Hersteller: Postwertzeichendruckerei, Ortenovo nám. 16, 
CZ-170 04 Praha 7
Lieferant: PostFila, Exportabteilung, Ortenovo nám. 16,  CZ-170 24  Praha 7
Briefmarke: ein Porträt von Karl dem Älteren von Zerotein
Ersttagsbrief: im Bildteil des Umschlags ist das Wappen von Zerotein abgebildet Auf dem Stempel ist ebenfalls das Wappen und der Text: Brandýs nad Orlicí, 3.9.2014
--
Herausgabe der Sondermarke
Persoenlichkeiten: Karl der Ältere von Zerotein (1564-1636)
Karel starší ze Žerotína (deutsch: Karl der Ältere von Zerotein; 15. September 1564 Brandýs nad Orlicí – 9. Oktober 1636 Přerov) war ein bedeutender mährischer Adeliger, Politiker, Schriftsteller und Vertreter des mährischen Landespatriotismus. 
Er hat die Schule der Böhmischen-Brüder-Unität in Eibenschütz (Ivančice) besucht und später an evangelischen Schulen in Straßburg und Basel studiert. Er wurde im Böhmischen-Brüder-Glauben erzogen - im Erwachsenenalter ist er Beschützer und das weltliche Oberhaupt der Böhmischen-Brüder-Unität geworden. In den Jahren 1578 – 1587 hat er Recht, Theologie und Sprachen studiert und ist durch Europa gereist. Zu dieser Zeit hat er viele Kontakte zu großen europäischen Politikern gewonnen. Er hat Latein, Italienisch, Französisch und Deutsch beherrscht. Im Jahre 1583 hat er nach dem Tod seines Vaters Johann der Ältere von Zerotein das Herrschaftsgut Brandýs nad Orlicí/Brandeis an der Adler (dank dessen war er auch Mitglied der tschechischen Ständegemeinde) und Rosice übernommen. Später har er nach seinem Onkel Friedrich dem Älteren von Zerotein das Herrschaftsgut Přerov (Prerau) geerbt. Und im Jahre 1616 nach dem Tod seines Bruders Johann Diwisch das Herrschaftsgut Náměšť nad Oslavou (Namiest an der Oslawa). Aus dem Herrschaftsgut hat er ein umfangreiches Dominium im westlichen und östlichen Mähren ausgebaut. Karl ist auch zum Unterstützer von Jan Ámos Komenský (Johann Amos Comenius) geworden, den er mit der Erstellung der Zeroteins Familienforschung beauftragt hat und in den Jahren 1611-13 hat er seine Studien in den deutschen Ländern finanziert. 
Im Jahre 1591 hat er in Frankreich seitens der Hugenotten und des Königs Heinrich IV. von Navarra gekämpft. Damit hat er sich Kaiser Rudolf II. zum Feind gemacht. Im Jahre 1594 ist er Mitglied des mährischen Landrechts geworden. Er war auch Direktor der mährischen Landesgelder. Er hat sich auch an den Kriegen gegen die Türken beteiligt, wo er die mährische Fahrt geführt hat. Im Laufe der Zeit ist er Führer der ständischen Opposition geworden, deswegen wurde er im Jahre 1599 durch den mährischen Unterlandkämmerer Siegmund von Dietrichstein verklagt, er habe kaiserliches Vermögen veruntreut und landesverräterische Kontakte zu Frankreich und zum Kurfürsten der Pfalz unterhalten. Die Beschuldigung hat nicht auf der Wahrheit basiert was auch in dem nachfolgenden Prozess bewiesen wurde. Dieser Prozess hat Karl den Älteren jedoch sehr beeinflusst, und nachdem er seiner Ämter enthoben wurde, lebte er für einige Jahre in Abgeschiedenheit. 
Nach der Schlacht am Weißen Berg (1620) wurde ihm als einem der wenigen Nicht-Katholiken angeboten, auf seinem Herrschaftsgut bleiben zu können. Nach der Veröffentlichung der Verneuerten Landesordnung hat er in seinem Behalten nur das Herrschaftsgut Brandýs nad Orlicí und Přerov behalten. Zu dieser Zeit hat er sich bemüht (vor allem finanziell) den Opfern der Rekatholisierung von  Böhmen und Mähren zu helfen. Er hat sich auch bemüht die Brüder-Unität zu unterstützen, in der Mühe sein Exil in Ungarn und vor allem in Polen sicherzustellen. Vor allem dank seinem Verdienst ist es gelungen die Druckerei der Brüder-Unität aus seiner Feste in Kralice nad Oslavou nach Lissa (polnisch Leszno) und ihre Bibliothek nach Vratislav zu verlegen. Im Jahre 1629 ist er freiwillig ins Exil gegangen, nach Böhmen und Mähren ist er jedoch weiterhin gefahren. Ab 1633 hat er in Přerov gelebt, wo er auch gestorben ist. Begraben wurde er zuerst in Brandýs nad Orlicí in der hiesigen Brüder-Kirche, später wurden seine sterblichen Überreste in die Familiengruft der Zeroteins in die Kirche von Bludov (Blauda) überstellt.
Česká pošta, s.p.

Personalities: Karel the Elder of Zierotin (1564–1636)

Issue of the commemorative postage stamp
Personalities: Karel the Elder of Zierotin (1564–1636)

On the 3rd September, 2014 the Ministry of  Industry and Trade  of the Czech Republic will  issue a commemorative postage stamp in the denomination of 29 CZK from the issue of Personalities. On the stamp is depicted Karel the Elder of Zierotin.
Karel the Elder of Žerotín (Zierotin) was born on the 15th September 1564 in Brandýs nad Orlicí and died on the 9th October 1636 in Přerov. He was an important Moravian nobleman, politician, writer and Moravian patriot.
He graduated from the Czech Brethren school in Ivančice, later studying at evangelical schools in Strasbourg and Basel. He was raised in the Czech Brethren faith and in adulthood he became a protector and secular head of the United Brethren in Moravia. Between 1578 and 1587 he studied law, theology and languages and traveled around Europe, establishing many contacts with major European politicians. He mastered Latin, Italian, French and German. In 1583, after the death of his father, Jan the Elder of Žerotín, he took over the Brandýs nad Orlicí estate as well as the Rosice estate, on account of which he became a member of the Czech Estates Society (Česká stavovská obec). Later he inherited from his uncle, Bedřich the Elder of Žerotín, the Přerov estate, and in 1616, after the death of his brother Jan Diviš, the Náměšť nad Oslavou estate. Through his estates, he built an extensive dominion in the west and in the east of Moravia. Karel also became a supporter of Jan Ámos Komenský (Comenius), whom he commissioned for the drafting of Žerotín genealogy and in the years 1611–1613 financed his studies in the German lands.
In 1591 he fought in France, on the side of the Huguenots and King Henry IV of Navarra, which made  the Emperor Rudolf II his enemy. In 1594 he became a member of the Moravian Provincial Court. He was also the Moravian regional director of finance. In addition to that, he became involved in the wars against the Turks: he led the Moravian cavalry. Gradually he became the leader of the Estates´ opposition, and therefore in 1599 he was accused by the provincial under chamberlain, Zikmund of Dietrichstein, of defaming of the imperial majesty and creating treasonous links with France and the Palatine elector. The accusation was not based on truth, which was also shown in the subsequent trial. However, this trial had a heavy influence on the life of Karel the Elder, as after it he was removed from office and he  lived in seclusion for several years. 
After the Battle of White Mountain (1620), he was one of the few non-Catholics who received an offer to remain on their estates. After the issuing of the Renewed Land Ordinance, he retained the Brandýs nad Orlicí and Přerov estates in his possession. At this time he tried to assist (especially financially) the victims of re-Catholization in Moravia and Bohemia. He also sought to support the Unity of Brethren by trying to secure to its members  exile in Hungary and especially Poland. Thanks to him, the Brethren succeeded in moving the printing works of the Unity from their stronghold in Kralice nad Oslavou to Polish Leszno, and their library to Wróclaw (Breslau). In 1629, Karel voluntarily left the country, but he continued to visit Moravia and Bohemia. From 1633 he lived in Přerov where he died. He was buried first in Brandýs nad Orlicí in by the local Brethren congregation, but later his remains were moved to the Žerotín crypt in a church in Bludov.
The author of the design of  the  issue  is  the academic painter and graphic artist Karel Zeman, the engravings are the work of the graphic artist and engraver  Jaroslav Tvrdoň..
The stamp, sized 40 x 23 mm  has been printed  by  the Post  Printing House in Prague  by rotary recess print in black combined with photogravure in red, brown, yellow and ocher green in printing sheets of 50 pcs. 
There  will be  1 First Day Cover incl. commemorative cancellation. In the picture part of the cover is depicted the coat of arms of Zierotins. The cover is  printed by recess print from flat plates in red-brown. On the postmark is the coat of arms and the text: Brandýs nad Orlicí, 3.9.2014
The stamp is valid  from 3rd September, 2014.
--
Issue of the commemorative postage stamp
PERSONALITIES: KAREL THE ELDER OF ZIEROTIN (1564–1636)
Date of issue: 3rd September, 2014
Graphic arrangement: Karel Zeman
Engraver: Jaroslav Tvrdoň
Picture size: 40 x 23 mm
Face value: 29 CZK
Method of the printing of the stamp: rotary recess print in black combined with photogravure in red, brown,yellow and ocher green
Method of the printing of the FDC: recess print from flat plates in red-brown
Number of stamps in the printing sheet: 50 pcs 
Number of the FDC´s: 1 pc
Subject of the stamp: a portrait of Karel the Elder of Zierotin
Subject of the FDC: a coat of arms of Zierotins
Editor: Ministry of Industry and Trade of the Czech Republic
Producer: Post Printing House, Ortenovo nám. 16, 
CZ-170 04 Praha 7
Supplier: PostFila, Export Department, 
Ortenovo nám. 16, CZ-170 24 Praha 7
Česká pošta, s.p.

Naturschutz - Die Beskiden

Blockausgabe
Naturschutz – Die Beskiden

Ausgabetag: 3. September 2014
Entwurf: Libuše und Jaromír Knotek
Stich: Martin Srb
Format der Briefmarken: 40 x 23 mm (13 und 17 CZK) 40 x 50 mm (21 und 25 CZK)
Format des Blocks: 170 x 115 mm
Nennwerte: 13,17,21 und 25 CZK
Anzahl der Marken: 4 + 3 Zf.
Druck: Farbiger Offsetdruck in Kombination mit braun-schwarzer Gravur
Druck der FDC´s: Stahlflachplattendruck 
Anzahl der FDC´s: 4 Stk.
Herausgeber: Ministerium für Industrie und Handel der Tschechischen Republik
Hersteller: Postwertzeichendruckerei, Ortenovo nám. 16, 
CZ-170 04 Praha 7
Lieferant: PostFila, Exportabteilung, Ortenovo nám. 16,
CZ-170 24 Praha 7
--
Blockausgabe
NATURSCHUTZ – DIE BESKIDEN
--
Block: mit 4 Briefmarken und 3 Zierfeldern stellt die Fauna und Flora des Beskiden-Gebietes dar.
Briefmarken:  
1. 13 CZK – Meles meles (ein Dachs)
2. 17 CZK – Felis silvestris (eine Wildkatze)
3. 21 CZK – Ursus arctos (zwei Braunbären)
4. 25 CZK – Nucifraga caryocatactes + Canis lupus (zwei Wölfe und ein Nussknacker)
Zierfelder:  Die gesamte Komposition des  Blocks ist mit drei Zierfeldern vervollständigt, auf denen Tiere und Pflanzen abgebildet sind, die sich im Beskiden-Gebiet befinden.
Ersttagsbriefe: 
a) 13 CZK – Meles meles (ein Dachs)
b) 17 CZK – Felis silvestnis (eine Wildkatze)
c) 21 CZK – Ursus arctos (Braunbären)
d) 25 CZK – Nucifraga caryocatactes (Wölfe)
Sonderstempel:
a) 13 CZK – ein Waldkauz (Strix uralensis) und der Text: Nový Hrozenkov, 3.9.2014
b) 17 CZK – eine Wildkatze (Felis silvestris) und der Text: Horní Bečva, 3.9.2014
c) 21 CZK – ein Braunbär (Ursus arctos) und der Text: Velké Karlovice, 3.9.2014
d) 25 CZK – ein Wolf (Canis lupus) und der Text: Rožnov pod Radhoštěm, 3.9.2014
Farben der Ersttagsbriefe: a) Dunkelgrün b) Braunviolet c) Braunschwarz d) Blau
Die Beskiden sind ein Gebirgszug, der sich im nordöstlichen Mähren im Gebiet Walachei, im südöstlichen tschechischen Schlesien, im südlichen Polen und in der nördlichen Slowakei im Teil Orava (Arwa) befindet. Die Beskiden sind ein meistens bewaldetes Gebirge mit abgerundeten Spitzen, nur gelegentlich treten die Felsen auf die Oberfläche auf. Der höchste Gipfel ist Babia Góra (1725 m) liegend an der Grenze zwischen Polen und der Slowakei im Gebiet der Orava- und Žywiecky Beskiden.
Allgemein haben die Beskiden den Charakter eines Mitelgebirges durchdrungen durch eine Reihe von Furchen- und Talvertiefungen. Typisch sind die parallel verlaufenden Bergketten die hintereinander geordnet und  an das Auftreten von resistentem Gestein gebunden sind. Das Relief ist hier meistens glatt geformt, dessen Morphologie die Gesteinzusammensetzung des Flysch-Untergrundes widerspiegelt (Schichten von Sandsteinen, Komglomeraten und Schiefern). An den steilen Hängen sind häufig abfallende Bewegungen. Der ursprüngliche Waldwuchs wurde flächlich begrenzt und betreffend Arten zugunsten des Fichtenwaldes abgeändert. Richtung Osten nehmen die Grasflächen zu, die poloniny (die als Bergweiden genutzten baumlosen Gipfellagen) genannt sind. Duch ihre Verwendung hat sich vom 15. bis zum 17. Jahrhundert die Hirtenkolonisation verbreitet. 
Die Mährisch-Schlesischen Beskiden erstrecken sich über Frenštátská brázda (Frankstadt-Furche), begrenzt sind sie im Süden mit der Rožnovská brázda (Rosenau Furche). Der Fluss Ostravice gliedert das Gebirge in zwei Gruppen. Im Osten ist es das Massiv von Lysá hora (Kahlberg), Travný und Ropice. Westlich vom Fluss Ostravice nimmt  die Zone des resistenten Gesteines ab (Smrk, Kněhyně und Radhošť/Radhoscht) und damit auch das ganze Radhošťská hornatina (Radhoscht-Hochland). Davon ist Smrk vom tiefen Tal Čeladenka getrennt. Südlich von Rožnovská brázda (Rosenau Furche) geht das Gebirge mit einer Gruppe Vsetínské vrchy (Wsetiner Bergen) weiter (Vysoká, Vsacká Tanečnice), die sanfte Hänge charakterisieren. Insgesamt geht es um eine Landschaft mit milden, weichen Formen. Westlich vom Strom Vsetínská Bečva (Obere Betschwa) knüpfen an diese Gruppe Hostýnské vrchy/Hosteiner Berge (Klečský Javorník/Kletscher Jawornik, Hostýn/Hostein) an,  ziemlich steil Richtung Norden fallend. 
In den Beskiden befinden sich typische Berg- und Waldtiere, wie zum Beispiel: Hirsche, Wildschweine, Füchse, Marder, Dachse, Bären, Wölfe, Luchse und Wildkatzen. Und Vogelarten wie z. B.: Meisen, Drosseln,, Spechte, Auerhähne, Adler, Bussarde, Kolkraben, Haselhühner und Uhus.
Am 3. September 2014 werden auch 4 Maximum-Karten mit Abbildungen der Fauna und Flora des Beskiden-Gebietes herausgegeben, die die ganze Ausgabe vervollständigen.
Česká pošta, s.p.

Nature Protection – The Beskid Mountains

Issue of the commemorative souvenir sheet
Nature Protection – The Beskid Mountains

Date of issue: 3rd September, 2014
Graphic arrangement: Libuše and Jaromír Knotek
Engraver: Martin Srb
Picture size of the stamps: 40 x 23 mm (13 CZK, 17 CZK)
40 x 50 mm (21 CZK, 25 CZK)
Size of the souv. sheet: 170 x 115  mm
Face value: 13, 17, 21 and 25 CZK
Number of the FDCs: 4 pcs
Method of the printing of the stamps: coloured offset combined with brown-black engraving 
Method of the printing of the FDC´s: recess print from flat plates 
Editor: Ministry of Industry and Trade of the Czech Republic
Producer: Post Printing House, Ortenovo nám. 16, CZ-170 04 Praha 7
Supplier: PostFila, Export Department, Ortenovo nám.16, CZ-170 24 Praha 7
--
Issue of the commemorative souvenir sheet  
NATURE PROTECTION – THE BESKID MOUNTAINS
On the 3rd September, 2014 the Ministry of  Industry and Trade of the Czech Republic will  issue a commemorative souvenir sheet “Nature protection – The Beskid Mountains” with 4 stamps and 3 labels.
Postage stamps: 
1.    13 CZK – Meles meles (a badger)
2.    17 CZK – Felis silvestris (a wildcat)
3.    21 CZK – Ursus arctos (two brown bears)
4.    25 CZK – Nucifraga caryocatactes + Canis lupus (two wolves and  a nutcracker)
The composition is completed by three labels of the sheet. There are another fauna and flora
occuring in the local country.
The Beskid Mountains are located in northeastern Moravia in Wallachia, in the southeast of Czech Silesia, in southern Poland, and in northern Slovakia in the Orava region. The Beskids are mostly forested mountains with rounded peaks, with rocks only occasionally protruding from the surface. The highest peak is Babí hora (1725 m), located on the border between Poland and Slovakia in the area of the Orava and the Zywiec Beskids.
The Beskids generally have the character of central mountains permeated by a number of aulacogen and basin depressions. Typically, they are a range of parallel mountains arranged one after the other and bound to the occurrence of more resistant rocks. They usually contain smoothly sculpted reliefs, whose morphology reflects the composition of flysch rock substrate (sandstones, conglomerates and clay stone shale). Shunting movements are common on the steep slopes. The original forest cover has been broadly reduced and the species altered in favor of spruce. Towards the east, grassy areas called plateaus are gaining ground. Their use in the 15th to 17th century helped pastoral colonization to spread.
The Moravian-Silesian Beskids tower over the Frenštát valley and are hemmed in from the south by the Rožnov valley. The Ostravice River divides them into two groups of mountains. To the east there are the Lysá hora, Travný and Ropice peaks. West of the Ostravice River the range of resistant peaks (Smrk, Kněhyně and Radhošť) decreases and with it the whole Radhošť upland. Smrk is separated from it by the deep Čeladenka valley. South of the Rožnov valley, the Vsetín hills continue (Vysoká, Vsacká Tanečnice), which are characterized by gradual slopes; overall, the local landscape has gentle, soft shapes. The Hostýn hills (Klečský Javorník, Hostýn) connect to this group to the west of the flow of the Vsetínská Bečva River, falling quite steeply to the north. 
The Beskids are home to typical mountain and forest animals, such as deer, wild boar, foxes, martens, badgers, bears, wolves, lynxes and wild cats. Visitors can also see birds, such as tits, thrushes, woodpeckers, wood grouse, lesser-spotted eagles, short-toed eagles, buzzards, ravens, hazel grouse and eagle-owls.
The authors of the  design of the issue are ac. painters  and graphic artists Libuše and Jaromír Knotek, the  engravings of some parts of the sheet and of the FDC are the work of the graphic artist and engraver Martin Srb.
The  stamps, sized 40 x 23 mm (13, and 17 CZK) and 40 x 50 mm (21 and 25 CZK) in the souv. sheet sized 170 x 115 mm have been printed by the Post Printing House in Prague  by coloured offset combined with brown-black engraving.
There  will be  4  First Day Covers incl. commemorative cancellations. On the cover with the 13 CZK stamp (1) is depicted a badger, the cover with the 17 CZK stamp (2) shows a wildcut, on the one with 21 CZK stamp (3) are depicted brown bears and on the last one with 25 CZK stamp are wolves (4). On the postmarks there are: the cover 1: an ural owl (Strix uralensis) and the text: Nový Hrozenkov, 3.9.2014, the cover 2: a wildcat (Felis silvestris) and the text: Horní Bečva 3.9.2014, the cover 3: brown beur (Ursus arctos) and the text Velké Karlovice 3.9.2014, the last cover 4: a wolf (Canis lupus) and the text: Rožnov pod Radhoštěm 3.9.2014. The covers are printed by recess print from flat plates in dark green (1), brown-violet (2), brown-black (3) and blue (4).
The stamps are valid from 3rd September, 2014.
On the 3th September, 2014 also 4 Cartes maximum with pictures of fauna and flora of the Beskid Mountains will be issued to complete this issue.
Česká pošta, s.p.

27. 8. 2014

Nabídka TL známek s kupony s přítisky výtvarníků typu "V"

„50. VÝSTAVKA ODBORU ZNÁMKOVÉ TVORBY VE DVORANĚ HLAVNÍ POŠTY“
Dne 15. 10. 2014 bude u příležitosti konání jubilejní 50. výstavky odboru Známkové tvorby s výtvarnými návrhy nových známkových emisí vydán tiskový list známek s kupony s přítiskem „50. VÝSTAVKA ODBORU ZNÁMKOVÉ TVORBY VE DVORANĚ HLAVNÍ POŠTY“. Na přítisk bude použita nově vydávaná známka kat. č. 0822 – Bouquet „A". TL bude obsahovat 11 různých motivů přítisků na kuponech, a to 9 v hlavním poli a 2 postranní; motiv pravého horního postranního kupónu, zhotovený dle autorského návrhu Jïřího Slívy k datu vydání emise, je stálou součástí všech TL se známkami „Bouquet“. Přítisky na jednotlivé kupóny budou zhotoveny dle originálních výtvarných návrhů autorů – tvůrců poštovních známek: Adolfa Absolona, Adolfa Borna, Jiřího Boudy, Evy Haškové, Jana Kavana, Libuše a Jaromíra Knotkových, Jana Mageta, Mariny Richterové, Pavla Sivka, Jiřího Slívy a Karla Zemana. Cena za známky 117,- Kč, cena za přítisky vč. 21 % DPH 300,- Kč; (v prodeji budou pouze celé TL), celková cena za TL bude 417,- Kč. 
Nabízíme Vám proto touto cestou možnost objednat si v rámci mimořádné nabídky toto výše uvedené vydání osobně u našich přepážek č. 29 a č. 30. Písemně na adresu Prodejny známkové tvorby uvedenou v záhlaví nejpozději do 15. 9. 2014. U objednávky vždy uvádějte počet TL, celou svojí korespondenční adresu a způsob převzetí (osobní odběr nebo na dobírku).
Objednávky budou vyřizovány dle kapacitních možností do vyčerpání zásob.
--
Marie Chábová
vedoucí oddělení
Prodejna známkové tvorby
Jindřišská 14, Praha 1
--
Tel.: +420 221 131 420
GSM:  +420 605 220 617
--                               
Korespondenční adresa:
Česká pošta, s. p.
Prodejna známkové tvorby
poštovní přihrádka 13
111 21 Praha 1