Staré pošty nově i na dopisnicích České pošty
Česká pošta vydala v emisi Architektonické památky dopisnice s obrazovým přítiskem různých pozoruhodných staveb v České republice již od konce roku 1994. Za tu dobu sice vyšlo velké množství hradů, zámků a klášterů, avšak dosud chyběly existující nebo již zaniklé budovy pošt. O vydávání emise pošt na nějakém druhu poštovních cenin se sice již v minulosti uvažovalo, ale dosud se nenašla vhodná příležitost. Staré či mladší budovy pošt se tak na známkách, razítkách či na dopisnicích objevily pouze příležitostně. Patrně k tomu negativně přispěla i skutečnost, že až do minulého roku neexistovala publikace, která by nejzajímavější poštovní objekty systematicky podchytila. A právě příprava knihy Slavné pošty Čech, Moravy a Slezska (Foibos Books, 20013), jejíž vydání výrazně podpořila i Česká pošta, přispělo k rozhodnutí, že jedinečné stavební památky z dějin pošty se objeví i na obrazových dopisnicích. Nápad bylo možno realizovat, když tuto myšlenku podpořil ředitel odboru Známková tvorba České pošty Ing. Břetislav Janík. Vzápětí nato jsme v Poštovním muzeu vybrali osm atraktivních obrazových motivů z bohaté muzejní sbírky a k nim vytvořili krátké texty. Téměř přesně po roce od vzniku záměru byly nové dopisnice představeny na vernisáži, která se uskutečnila dne 28. 5. tohoto roku na hlavní poště v Jindřišské ulici v Praze.
Do první série byly zahrnuty poštovní budovy ze starší doby, 16. – 19. století. Patří k nim budovy někdejších poštovních stanic v Praze 1 na Malé Straně (v letech 1622-1743 sídlo vrchního poštovního úřadu pro Čechy), v Praze 9 – Běchovicích (klasicistní budova poštovní stanice na hlavní trati z Vídně do Prahy), Joblonném v Podještědí (objekt zámečku postaveného na začátku 18. století šlechtickým rodem Pachtů z Rájova), Kovalovicích (stará pozořická pošta na slavkovském bojišti), Karlových Varech (skvostný klasicistní objekt z roku 1791), Klenčí pod Čerchovem (původně renesanční, posléze barokizovaný, objekt poštovní stanice a celnice), Kolíně (empírová budova z roku 1845) a Litomyšli (barokní budova místní pošty, která však již nestojí). K tomu je třeba dodat, že po stránce zobrazovacích technik jde o pět fotografií, dvě litografie a jednu grafiku.
Lze si jen přát, aby staronová emise architektonických památek zaujala filatelisty, sběratele i milovníky českých památek a stala se vyhledávaným sběratelským suvenýrem. To je totiž důležitý předpoklad, aby se v emisi architektonicky pozoruhodných pošt pokračovalo i v dalších letech a mohly být představeny i mladší poštovní služebny z 19. a 20. století.
Jan Kramář
Poštovní muzeum
--
Soupis obrazových motivů pošt vydaných v roce 2014 na dopisnicích v emisi Architektonické památky
--
na místě někdejší běchovické tvrze. V této budově setrvala pošta až do roku 1970.
Foto JUDr. Josef Kalibera, 27. 5. 1937.
umístěno v měšťanském domě postaveném v letech 1539-42 na místě někdejší sladovny.
Foto 20. léta 20. století.
v někdejším barokním zámečku postaveném Janem Jáchymem Pachtou z Rájova
kolem roku 1700.
Foto 30. léta 20. století.
Josef Korb von Weidenheim pro výměnu koní, poštovních spřežení a dostavníků.
Poště sloužil do roku 1801.
Litografie J. Schwanzara, vydal C. Henning, 1. pol. 19. století.
Grafika z konce 19. století, autor Motyčka.
Poštovní stanici sem nechal přemístit poštmistr Karel Knirsch krátce po jejím dokončení.
Litografie je připisovaná Vincenci Morstadtovi, polovina 19. století.
i když první písemná zmínka pochází až z roku 1609. Její význam ještě zvyšovala zdejší celnice, kterou nezřídka spravovali místní poštmistři.